Vyvrátime mýty o strojčeku na zuby: Pravda vs mýtus!
Okolo strojčekov na zuby koluje množstvo mýtov. Je čas odkryť pravdu o tom, ako fungujú, prečo nie sú bolestivé a prečo sú dôležité pre všetky vekové skupiny.
1. Strojčeky kazia zuby
Počuli ste už niekoho povedať, že sa mu po strojčeku pokazili zuby? Toto tvrdenie je jeden veľký mýtus. Strojčeky totiž zuby nekazia. To, čo kazí zuby je zubný povlak.
V zubnom povlaku sa nachádzajú baktérie, ktoré rozkladajú sacharidy prítomné v potrave. Vedľajším produktom tohto rozkladu sú kyseliny, ktoré znižujú pH v ústnej dutine. Následkom toho sa zo skloviny uvoľňujú minerály. Tento proces prebieha v ústach neustále, spolu s opačným procesom, kedy sú minerály vďaka funkcii slín opätovne zabudované do povrchu zuba. Ak však proces uvoľňovania minerálov prevýši proces ich spätného ukladania do skloviny, vznikne zubný kaz.
Strojček je cudzie teleso, zámky a drôt sú ideálny priestor na zachytávanie zubného povlaku. Preto je v čase nosenia strojčeka nevyhnutné, aby pacient dodržiaval hygienu na 100%. Ak sa tak nestane, už v krátkom čase môžu baktérie začať úradovať a na zuboch sa začnú vytvárať zubné kazy.
2. Strojček spôsobuje na zuboch biele škvrny
Čas od času vidíme v ambulancii pacientov, ktorí majú po sňatí strojčeka na zuboch biele škrvny. Ide o kriedovo biele škrvny, ktoré obkolesujú miesto, kde bola na zube nalepená zámka. Nejedná sa však o zvyšky lepidlá, ktoré drží zámky na mieste. Ide o odvápnenú sklovinu v dôsledku nedostatočnej hygieny.
Vznik zubného kazu prebieha v určitých štádiách. Začínajúce kazové lézie sa spočiatku javia ako biele kriedové škrvny. V tomto štádiu ešte ošetrenie kazu nie je potrebné a v prípade správnej starostlivosti sa kaz nemusí šíriť ďalej. Ak by ale nastala situácia, kedy by negatívne faktory naďalej pretvávali, biele škrvny by sa postupne menili na hnedé a na zuboch by sa objavili aj rôzne defekty a dierky.
Aj napriek tomu, že kaz v štádiu bielej kriedovej škrvny ešte nevyžaduje ošetrenie, tak na predných zuboch to môže pôsobiť neesteticky a môže to kaziť celkový výsledok liečby. Preto vždy treba pamätať na to, že hygiena je pri strojčeku na prvom mieste!
3. Nosenie strojčeka je bolestivé
Či už sa jedná o klasické strojčeky, strojčeky Damon alebo neviditeľné strojčeky Invisalign – nosenie strojčeka nebolí. Strojčeky však fungujú na princípe ťahu a tlaku, vďaka čomu dostávajú zuby do ich správnej polohy, či upravujú ich sklon. Tento ťah a tlak môže byť hlavne v začiatočných štádiách nosenia strojčeka nepríjemný. Po krátkej chvíli si pacient na ťah a tlak zvykne a nosenie strojčeka nepovažuje za bolestivé.
Viac sa môžete dočítať v článku: Je bolesť zubov po nasadení zubného strojčeka bežným javom?
4. Strojčeky sú len pre deti
Kedy je potrebné začať s liečbou strojčekom? Je samozrejmé, že ideálne je začať s liečbou ešte v detskom veku. Vtedy môžeme v liečbe využívať aj prirodzený rast detského pacienta – umožňuje nám to usmerniť rast čeľustných kostí, rozšíriť, či upraviť tvar zubných oblúkov. Viaceré odchýlky je najlepšie riešiť v čase výmeny mliečnych zubov za trvalé, iné je možné, priam až žiadúce, riešiť už v čase mliečnych zúbkov.
Ak si však myslíte, že ste na liečbu strojčekom už príliš starý, tak ste na omyle. Súčasné poznatky a technológie nám umožňujú vyriešiť akúkoľvek ortodontickú odchýlku a zlepšiť životný komfort pacienta v ktoromkoľvek veku.
5. Liečba strojčekom je časovo náročná
Odrádza Vás od liečby strojčekom jej dĺžka? Mnoho pacientov sa v určitom momente života rozhodne, že je čas napraviť svoj úsmev. Rovné, biele a pekné zuby by v takom prípade chceli mať hneď, ideálne na počkanie.
Ako sa však hovorí – na dobré sa oplatí čakať 😉 Štandardne sa dĺžka liečby strojčekom pohybuje od 6 do 24 mesiacov. Treba však myslieť na to, že Váš problém vyrieši od základu. Strojčekom sa upraví sklon a postavenie zubov, odstránia medzierky, či stesnanie, upraví sa tvar zubných oblúkov a ich vzájomné postavenie. Výsledkom tak je harmonický úsmev a pri väčších odchýlkach sa dokonca upraví celkový výraz tváre, zjemnia sa niektoré neprirodzené črty, či sa upraví postavenie pier.
V dnešnej dobe existujú mnohé možnosti ako dosiahnuť zdanlivo krásny úsmev. Narozdiel od nich je však liečba strojčekom neinvazívna a nebolestivá.
6. Strojčeky sú neestetické a na dospelých pacientoch vyzerajú smiešne
Akákoľvek liečba nie je nikdy smiešna – pacient, ktorý sa rozhodne pre liečbu strojčekom investuje do svojho zdravia, vzhľadu a životného komfortu.
V súčasnosti ponúkame 3 typy strojčekov – klasické strojčeky, strojčeky Damon a neviditeľné strojčeky Invisalign. Klasické strojčeky i strojčeky Damon sú dostupné v estetickejšej verzii – kovové zámky sú nahradené keramickými zámkami vo farbe zuba a na prvý pohľad nie sú tak nápadné. V prípade, že by ste chceli mať rovné a pekné zuby, no odmietate nosiť kovový strojček, existuje teda možnosť ako sa mu vyhnúť.
Ešte estetickejšou variantou je neviditeľný strojček Invisalign – ide o sériu priesvitných dláh, ktoré si pacient vymieňa každých 7 až 14 dní. Tieto strojčeky sú najviac nenápadné a častokrát si to človek, s ktorým budete komunikovať ani nevšimne.
7. Po liečbe strojčekom už budem mať zuby navždy rovné
Počuli ste už niekoho povedať, že má strojček druhýkrát v živote? Do ambulancie nám prichádza mnoho pacientov, ktorí sú so svojím úsmevom nespokojní napriek tomu, že už jednu liečbu strojčekom v minulosti podstúpili. A viete prečo?
Tajomstvo úspechu je retenčná fáza. Je to fáza liečby po sňatí strojčeka, ktorej cieľom je udržať dosiahnutý výsledok. V tom nám pomáha tzv. retainer. Ten môže byť fixný – pacient má na zuboch z vnútornej strany nalepený drôt, ktorý zabráňuje pohybu zubov a ich vráteniu do pôvodnej polohy, alebo snímateľný – ide o priesvitnú dlahu, ktorú pacient nosí či už po liečbe fixným alebo snímateľným strojčekom Invisalign.
Pri funkcii úst, tlakom svalov, pier či jazyka sa zuby môžu po istom čase bez retainera začať opäť posúvať a pomaličky vracať do svojej pôvodnej polohy. Preto je dôležité nosiť retainer zodpovedne. Pýtate sa ako dlho? Ideálne navždy.
8. “Nevadí mi, že mám trocha krivé zuby, liečbu strojčekom nepotrebujem”
Ďalší mýtus ktorý si vyvrátime je, že cieľom liečby je iba narovnať zuby. Ideálny chrup, ktorý vyhovuje nielen estetickým, ale aj tvarovým a funkčným požiadavkám musí spĺňať určité kritéria. Horný zubný oblúk je väčší ako dolný, zuby sú v chrupe bez medzier a dotýkajú sa svojimi bočnými plôškami a pri záhryze zapadajú hrbčeky horných zadných zubov medzi hrbčeky zubov dolných.
Nepravidelnosti v chrupe sa tak stávajú nielen estetickou záležitosťou, ale aj záležitosťou funkčnou. Vedeli ste, že nesprávny zhryz môže byť príčinou zatínania zubov, či škrípania so zubami? Že nesprávne napätie svalov ako následok zlého zhryzu môže byť príčinou bolestí hlavy? Vedeli ste, že pacienti s predkusom sú veľmi náchylní na úrazy predných zubov, následkom ktorých môže dôjsť k ich zlomeniu, či nepozorovanému odumretiu? Vedeli ste, že existujú odchýlky, pri ktorých aj v maximálnom záhryze ostáva medzi hornými a dolnými zubami medzera, ktorá ovplyvňuje odhrýzanie a prežúvanie potravy? Alebo že niektoré odchýlky môžu spôsobiť ústup ďasna, kostí a v neskorších štádiach až vykývanie zuba?
Liečba strojčekom ani zďaleka nie je “len” estetickou záležitosťou. Existujú odchýlky, o ktorých pacient nemusí tušiť, napriek tomu si liečbu vyžadujú. Vďaka strojčeku tak vieme spojiť príjemné s užitočným – dosiahnúť úsmev harmonický, pekný a funkčný. Neváhajte a objednajte sa na konzultáciu už teraz.