Je bolesť zubov po nasadení zubného strojčeka bežným javom?
Bratislava Michalovce Birmingham

Je bolesť zubov po nasadení zubného strojčeka bežným javom?

Zubné strojčeky, či už snímateľné alebo fixné, pôsobia na zuby a tlakom resp. ťahom ich dostávajú do žiadanej polohy. Tieto nepríjemné pocity cítia pacienti zvyčajne pár dní po nalepení strojčeka alebo výmene kovového drôtu za nový.

MDDr. Antónia Rošková
logo 28.august 2022 · 4 min čítania

Ťah alebo tlak, ktoré spôsobujú zubné strojčeky, môžu byť pre pacienta spočiatku nepríjemné, čo môže spôsobovať diskomfort až bolesť zubov, komplikovať jedenie, či rozprávanie. Jedná sa však o krátkodobé situácie, na ktoré si telo veľmi rýchlo zvykne.

Bolesť zubov pri fixnom strojčeku

V našich ambulanciách ponúkame dva typy fixných strojčekov – klasický fixný strojček a strojček Damon.

  • Klasický kovový strojček posúva zuby pomocou kovových zámkov nalepených na predných plochách zubov a kovového drôtu, ktorý má tvarovú pamäť. Drôt vyvíja na zuby jemný tlak a dostáva ich do požadovaného postavenia.
  • Damon strojček je moderný systém liečby krivých zubov. Využíva špeciálne samoligovacie zámky, ktoré posúvajú zuby efektívnejším spôsobom. Obrovskou výhodou je, že je schopný liečiť aj ťažšie diagnózy bez potreby trhania zdravých zubov. Liečba je kratšia, efektívnejšia a vyžaduje menej návštev zubnej ambulancie.

Obe varianty fixných strojčekov sú dostupné aj v estetickejšej verzii – miesto kovových zámkov sú dostupné aj priesvitné, keramické zámky. Efektivita liečby zostáva nemenná, hlavným rozdielom je estetika.

Kompletný cenník služieb nájdete na našej webovej stránke.

Ťah, ktorý spôsobujú fixné strojčeky prostredníctvom zámok nalepených na zuboch môže vyvolávať nepríjemné pocity až bolesť. Tá je spôsobená pohybom zubov, ktoré sa veľmi pomaly presúvajú na žiadané miesto.

Kosť, v ktorej sa zuby nachádzajú, prechádza prestavbou – kosť pred zubom sa odbúrava a naopak za ním vzniká nová kosť. Tieto nepríjemné pocity cítia pacienti zvyčajne pár dní po nalepení strojčeka alebo výmene kovového drôtu za nový.

Niekedy spôsobujú bolesť samotné zámky pri jedení a rozprávaní. Pohybom úst dochádza k odieraniu sliznice o kovovú zámku, čo môže spôsobiť drobné poranenie. Rovnako tak môže pôsobiť aj samotný drôt v oblasti posledného zuba, či drôtená ligatúra, ktorá spája dva a viac zubov dohromady.

V týchto prípadoch je veľmi dobrou pomôckou vosk, ktorý pacient dostane pri nalepení strojčeka.

bolesť zubov zubný strojček

Na tomto odkaze si môžete pozrieť fotky našich pacientov pred a po liečbe.

Čo robiť v prípade bolesti?

Častokrát stačí počkať. Na spomínaný tlak a ťah si zuby veľmi rýchlo zvyknú a v priebehu pár dní od nalepenia strojčeka, či výmeny drôtu, citlivosť ustúpi.

Ak je bolesť silnejšia a obmedzuje vás pri jedení či rozprávaní, je možné užiť bežné analgetikum.

V prípade, že je bolesť spôsobená mechanicky – oderom sliznice o zámky či drôt, prvou pomocou je vosk. Vosk dostáva každý pacient pri nalepení strojčeka. Z malého množstva vosku vytvorte guličku a nalepte ju na strojček tam, kde spôsobuje dráždenie, výrazne to zmierni vaše ťažkosti. Ak vosk prehltnete, nič sa nedeje.

V čase nalepenia strojčeka alebo výmeny drôtu za hrubší je vhodné zuby nezaťažovať. Odporúča sa jesť mäkkú a kašovitú stravu. Ideálne sú v prvé dni polievky, jogurty, zemiaková kaša či prívarky.

Zaujímavé informácie nájdete aj na našom Instagrame.

Aký je rozdiel medzi Damon a klasickým strojčekom?

VÝHODY DAMON STROJČEKAVÝHODY KLASICKÉHO STROJČEKA
rýchlejšia a efektívnejšia liečbalacnejšia liečba
menej bolestivý posun zubovdostupnosť keramickej verzie
nižší počet návštev
najmodernejšia technológia
dostupnosť keramickej verzie

Veľkou výhodou strojčeka Damon je, že je schopný liečiť nielen krivé zuby ale aj ťažšie diagnózy bez potreby trhania zdravých zubov.

Ak sa obávate bolesti zo samotného trhania, Damon strojček je tou správnou cestou.

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling

Zistite ešte dnes ako vám Ortho Keep Smiling dokáže pomôcť

Konzultácia – ponúkame vám bezplatnú konzultáciu online formou alebo priamo u nás v ambulancií

Strojčeky na zuby – ponúkame vám 3 druhy strojčekov na zuby

Bolesť pri Invisalign

Invisalign strojček využíva na liečbu sériu neviditeľných dláh, ktoré tlakom upravujú polohu zubov.

Tieto dlahy sa menia v pravidelných intervaloch a je potrebné nosiť ich v priebehu celého dňa s výnimkou, keď sa idete najesť a umyť si zuby. Počet dláh je u jednotlivých pacientov odlišný a závisí predovšetkým od závažnosti odchýlky

Aj v tomto prípade nasadenie každej novej dlahy vytvára na zuby tlak. Postupne dochádza k posunu zubov a tlak a s ním spojený nepríjemný pocit odoznieva.

Aj v tomto prípade je možné užiť bežne dostupné lieky proti bolesti, ak sú nepríjemné pocity a tlak príliš výrazné a pacienta obťažujú.

Kedy navštíviť lekára?

Pokiaľ ťažkosti pretrvávajú a vy ste vyskúšali všetky spomínané rady, je potrebné navštíviť ortodontistu. Ak je koniec drôtu v oblasti posledného zuba príliš dlhý, lekár ho pomocou malých klieštikov odstrihne a odstráni.

V prípade, že vám sliznicu raní drôtená ligatúrka, taktiež vám ju pomôže upraviť váš ošetrujúci lekár.

Zhrnutie

Na tlak a ťah si zuby častokrát veľmi rýchlo zvyknú a v priebehu pár dní od nalepenia strojčeka, či výmeny drôtu, citlivosť ustúpi.

Ak je bolesť silnejšia a obmedzuje vás pri jedení či rozprávaní, je možné užiť bežné analgetikum. Ak však ťažkosti pretrvávajú, je potrebné navštíviť ortodontistu.

Neváhajte a v prípade akýchkoľvek komplikácii nás kontaktujte.

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up