Strojček na zuby: Tipy a triky pre dokonalú starostlivosť » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Strojček na zuby: Tipy a triky pre dokonalú starostlivosť

Krivé zuby, medzery v chrupe, či nesprávny zhryz – najčastejšie dôvody, pre, ktoré vyhľadá pacient čeľustného ortopéda. Práve ten rieši rôzne odchýlky postavenia zubov a čeľustných kostí strojčekom na zuby.

MDDr. Antónia Rošková
logo 30.august 2023 · 3 min čítania

V súčasnej dobe existujú na trhu snímateľné a fixné aparáty. Medzi snímateľné aparáty patria tzv. nočné strojčeky a taktiež neviditeľné strojčeky Invisalign. 

  • Nočné strojčeky sa využívajú predovšetkým u detských pacientov, nakoľko podporujú a usmerňujú prirodzený rast čeľustných kostí a napomáhajú zubom dostať sa do ich správnej polohy. 
  • Neviditeľné strojčeky Invisalign fungujú na princípe neviditeľných dláh, ktoré pôsobením tlaku vyrovnávajú zuby a upravujú zhryz pacienta.

Fixné aparáty sú na zuboch fixované pevne, častokrát po dobu jedného až dvoch rokov. Či už sa jedná o klasické kovové strojčeky alebo strojčeky typu Damon, na narovnanie zubov využívajú zámky a drôty, a pomocou ťahu upravujú ich pozíciu, uzatvárajú medzery a vyrovnávajú zubný oblúk.

Starostlivosť o zuby a snímateľné aparáty

Pri nočných snímateľných aparátoch nie sú na zuboch pripevnené žiadne zámky a teda starostlivosť o zuby je úplne bežná, ako u ľudí, ktorí strojček nenosia. Potrebné je hlavne mechanické čistenie zubov klasickou alebo elektrickou zubnou kefkou spolu so zubnou pastou. Zubné pasty obsahujú látky prospešné pre zubnú sklovinu, čím ju posilňujú a robia ju odolnejšou voči vzniku zubného kazu. Príjemná chuť a vôňa zubných pást sú vedľajší, ale výhodný benefit.

V prípade neviditeľných strojčekov Invisalign sú na niektorých zuboch nalepené malé kúsky bielej plomby, tzv. attachmenty. Na týchto attachmentoch sa môže zachytávať viac povlaku a pigmentov. Čistenie zubov sa v tomto prípade taktiež žiadnym spôsobom nelíši od čistenia zubov bez strojčeka, je však potrebné venovať čisteniu dostatočnú pozornosť práve na miestach, kde sa attachmenty nachádzajú. 

Výhody a nevýhody neviditeľného strojčeka na zuby Invisalign

Neviditeľné dlahy nosí pacient 22 hodín denne a sníma si ich len v čase, keď sa ide najesť alebo umyť si zuby. Pred opätovným nasadením dlahy po jedle, by mali byť zuby opäť vyčistené.

Čistenie klasickou zubnou kefkou je potrebné doplniť aj o čistenie medzizubných priestorov medzizubnou kefkou, zubnou niťou alebo flosspickom. Ťažšie dostupné miesta ako napr. zuby múdrosti, vieme perfektne vyčistiť jednozväzkovou kefkou.

V prípade snímateľných aparátov je dôležité umývať aj samotný aparát. Či už sa jedná o nočný strojček alebo priesvitné dlahy Invisalign, doporučujeme ich čistenie aspoň 2x denne a to ráno a večer. Na čistenie môžete použiť svoju zubnú kefku a pastu, pomocou ktorých odstránite baktérie, povlak a nepríjemný zápach. Pokiaľ aparát nemáte práve na zuboch je potrebné ho uskladniť do čistých škatuliek, ktoré sú na to určené. 

Fixné aparáty a starostlivosť o zuby

Kovové zámky a drôt, ktoré sú nalepené na zuboch pri tomto type strojčeka, vo zvýšenej miere spôsobujú zachytávanie povlaku a zvyškov potravy. V povlaku sa následne množia baktérie, ktoré rozkladajú cukry prijímané v potrave, pričom vedľajším produktom tohto rozkladu sú kyseliny. Kyseliny pôsobia nepriaznivo na zubnú sklovinu, spôsobujú jej odvápnenie a vznik zubného kazu. Spočiatku sa tieto odvápnenia javia ako biele kriedové škvrny na povrchu zubov, najčastejšie v okolí zámky. Ak sa však dentálna hygiena nezlepší, biele kriedové škvrny sa postupne menia na hnedé a na zuboch začínajú vznikať defekty – zubné kazy. 

Nosenie fixného zubného strojčeka vyžaduje 100% starostlivosť o chrup. Dôležitý je v tomto prípade aj výber správnych pomôcok 

  • pre pacientov s fixnými aparátmi boli vyvinuté špeciálne zubné kefky s drážkou medzi štetinkami, ktorá umožňuje lepšie priloženie kefky k povrchu zuba 
  • na čistenie zámkov môžete využiť jednozväzkové kefky s malou hlavičkou, ktorá šikovne vyčistí aj malé zárezy na zámkoch a ťažšie dostupné miesta, kde by sa mohol hromadiť povlak a baktérie 
  • netreba zabúdať na čistenie medzizubných priestorov pomocou medzizubnej kefky, čo významne prispieva k zdraviu vašich ďasien 

Ako na čistenie?

KROKPOSTUP ČISTENIA
1.Čistenie pod uhlom 45°. Kefka smeruje k žliabku medzi zubom a ďasnom.
2.Čistenie fixného aparátu a ťažko dostupných miest malou jednozväzkovou kefkou. Krúživé pohyby okolo zámkov a ich blízkeho okolia.
3.Čistenie medzizubných priestorov medzizubnou kefkou vhodnej veľkosti, odporúčanej vášim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.
  1. Špeciálnu ortodontickú kefku priložte na zuby tak, aby štetinky smerovali smerom k ďasnu pod 45°uhlom. Vlákna zubnej kefky tak smerujú k žliabku, ktorý sa nachádza na rozhraní zub a ďasno a vyčistia tak miesto, kde sa hromadí najviac zubného povlaku.
  2. Po vyčistení zubov nasleduje čistenie fixného aparátu a ťažko dostupných miest pomocou malej jednozväzkovej kefky. Malými krúživými pohybmi prechádzajte po zámkoch a v ich tesnej blízkosti, čím dočistíte miesta, ktoré ste so zubnou kefkou vynechali.
  3. Nasleduje čistenie medzizubných priestorov pomocou medzizubnej kefky. Na jej veľkosti záleží – príliš malá medzizubná kefka nevyčistí medzizubný priestor dostatočne, naopak hrubá kefka môže spôsobiť poranenie ďasna. S výberom správnej veľkosti Vám pomôže Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička. 

A kedy je potrebné si zuby s fixným aparátom čistiť? 2x denne nestačí. Kompletnú starostlivosť ako je popísaná vyššie, by mal pacient vykonať aspoň ráno a večer. Zubnú kefku by však mal použiť ideálne po každom jedle. 

Nedostatočná hygiena je dôvodom na ukončenie čeľustno-ortopedickej liečby!

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up