Vplyv ortodoncie na vaše zdravie: Viac než len krásny úsmev
Bratislava Michalovce Birmingham

Vplyv ortodoncie na vaše zdravie: Viac než len krásny úsmev

Ortodontista, alebo tiež čeľustný ortopéd, je lekár, ktorý sa zaoberá liečbou odchýlok chrupu. Spoznajte dôležitosť tejto odbornej oblasti medicíny.

MDDr. Antónia Rošková
logo 06.október 2023 · 4 min čítania

Krivé zuby nie sú žiadnou raritou. Až 40% pacientov má totiž také odchýlky chrupu, ktoré si vyžadujú liečbu. Práve ortodontista, alebo tiež čeľustný ortopéd, je lekár, ktorý sa liečbou týchto odchýlok zaoberá. 

Vedeli ste, že krivé zuby nie sú len estetickou záležitosťou, ale aj záležitosťou funkčnou? Nesprávny zhryz môže byť príčinou zatínania zubov, či škrípania so zubami. Zvýšené napätie svalov ako dôsledok zlého zhryzu môže byť napríklad príčinou bolestí hlavy. Vedeli ste, že u pacientov s predkusom dochádza po úraze v oblasti tváre častejšie k zlomeniu zuba, či jeho nepozorovanému odumretiu? Že existujú odchýlky, pri ktorých aj v maximálnom záhryze ostáva medzi hornými a dolnými zubami medzera, ktorá ovplyvňuje odhrýzanie a prežúvanie potravy? Alebo, že niektoré odchýlky môžu spôsobiť ústup ďasna, kostí a v neskorších štádiách až vykývanie zuba? 

Ortodoncia a zdravie ústnej dutiny 

V ideálnom chrupe, ktorý vyhovuje nielen estetickým, ale aj tvarovým a funkčným požiadavkám platia určité pravidlá. Susedné zuby by sa tu mali dotýkať svojimi bočnými plôškami, pričom tieto body kontaktu prebiehajú pravidelne. 

Prítomnosť medzier medzi zubami na jednej strane uľahčuje pacientovi hygienu, na druhej strane sú medzery v chrupe neestetické a častokrát sú dôvodom, pre ktorý pacient vyhľadá čeľustného ortopéda. 

Opakom medzerovitého chrupu je jeho stesnanie. Nedostatok miesta v chrupe, najčastejšie spôsobené nepomerom medzi veľkosťou zubou a zubných oblúkov, do veľkej miery sťažuje pacientovi dodržiavanie dostatočnej ústnej hygieny. Následkom nedostatočného dočistovania určitých priestorov dochádza k usádzaniu povlaku, vzniku zubného kameňa a zápalu ďasien. Nepoužívanie, resp. nesprávne používanie medzizubných pomôcok s vyššou pravdepodobnosťou zas vedie k vzniku zubného kazu v medzizubných priestoroch. 

Úprava postavenia a sklonu zubov môže výrazne uľahčiť hygienu, podporí samoočisťovanie určitých plôšok zuba a môže Vám pomôcť znížiť riziko vzniku zubného kazu, či zápalu ďasien a prispieť tak k zdraviu ústnej dutiny. 

Ortodoncia a funkčnosť ústnej dutiny

Správne postavenie zubov a zubných oblúkov je dôležité aj pre samotnú funkčnosť ústnej dutiny. Medzi jej hlavné úlohy patrí príjem a spracovanie potravy a rozprávanie. 

Pri určitých odchýlkach môžeme pozorovať medzeru medzi horným a dolným zubným oblúkom aj pri maximálnom záhryze. Ide o tzv. otvorený zhryz. Ten môže byť lokalizovaný medzi prednými zubami alebo medzi zadnými časťami zubných oblúkov. Takáto odchýlka vzniká v mnohých prípadoch na podklade zlozvyku už v detstve – napr. cmúľanie cumlíka, cmúľanie palca, či prihryzávanie líc. Ak sa táto odchýlka nerieši už v mliečnom chrupe, prenáša sa aj do chrupu trvalého a pacientovi môže spôsobiť problémy pri odhryzávaní potravy alebo jej prežúvaní. Rovnako môže otvorený zhryz komplikovať aj vyslovovanie niektorých hlások.

A vedeli ste, že existuje súvis medzi nesprávnym dýchaním a zubnými odchýlkami? Výrazná kompresia horného zubného oblúka a vysoké podnebie môžu byť príčinou sťaženého dýchania nosom. Títo pacienti si následne vybudujú zlozvyk – a to, že dýchajú ústami, čo odchýlku ešte viac prehlbuje. Vzniká tak začarovaný kruh. Zuboradie je možné pomocou liečby strojčekom roztiahnuť, no ak bude zlozvyk pretrvávať, je veľmi pravdepodobné, že dôjde k jeho opätovnému zúženiu. 

S ústnym dýchaním je spojených viacero negatív – unavený výraz tváre, výrazne kruhy pod očami, predĺžená tvár, zvýšené riziko vzniku zápalu ďasien a zubného kazu. 

Ortodoncia pre všetkých 

Kedy je potrebné začať s liečbou strojčekom? Je samozrejmé, že ideálne je začať s liečbou ešte v detskom veku. Vtedy môžeme v liečbe využívať aj prirodzený rast detského pacienta – umožňuje nám to usmerniť rast čeľustných kostí, rozšíriť, či upraviť tvar zubných oblúkov. Viaceré odchýlky je najlepšie riešiť v čase výmeny mliečnych zubov za trvalé, iné je možné, priam až žiadúce, riešiť už v čase mliečnych zúbkov.

Ak si však myslíte, že ste na liečbu strojčekom už príliš starý, tak ste na omyle. Súčasné poznatky a technológie nám umožňujú vyriešiť akúkoľvek ortodontickú odchýlku a zlepšiť životný komfort pacienta v ktoromkoľvek veku.

Komfort pri ortodontickej liečbe 

U nás na ambulancii ponúkame 3 typy strojčekov

  1. klasický kovový strojček 

Klasický strojček poskytuje účinný a rokmi overený spôsob narovnania zubov. Pri klasickom kovovom strojčeku sú na predných plôškach zubov nalepené kovové zámky, do ktorých je ukotvený kovový drôt pomocou malých elastických gumičiek. Tento drôt má tvarovú pamäť a preto na zuby vyvíja jemný tlak, ktorým ich postupne dostáva do požadovanej polohy. Dostupný je aj v estetickej verzii s keramickými zámkami. 

  1. strojček typu Damon

​​Damon technológia strojčekov je v súčasnosti najnovším systémom liečby krivých zubov. Táto technológia spočíva vo voľnom uložení drôtu v tvz. stamoligovacích zámkoch, vďaka čomu je posun zubov efektívnejší. Jeho benefitmi sú tak skrátená dĺžka liečby a menej časté návštevy zubnej ambulancie. Najväčšou výhodou však ostáva to, že Damon strojček je schopný vyliečiť aj ťažšie diagnózy bez potreby vytiahnutia zdravých zubov. Rovnako je dostupný aj v keramickej verzii. 

  1. neviditeľné strojčeky Invisalign 

Na rozdiel od klasického či Damon strojčeka, metóda Invisalign využíva na liečbu sériu priesvitných individuálne zhotovených dláh, ktoré svojim tlakom upravujú polohu zubov. Najväčšou výhodou tohto typu strojčeka je jeho estetika. Dlahy sú prakticky neviditeľné, takže počas celej liečby si takmer nikto nevšimne, že strojček nosíte. 

Výhody zdravého úsmevu 

Úprava postavenia a sklonu zubov, úprava tvaru zubných oblúkov, zníženie rizika vzniku zubného kazu a zápalu ďasien, krásny úsmev a s tým spojené zvýšenie Vášho sebavedomia sú tými najväčšími benefitmi, ktoré liečba strojčekom prináša. 

Zaujímavé tiež je, že existujú odchýlky, o ktorých pacient nemusí ani tušiť, napriek tomu si liečbu vyžadujú. Pacienta privedie do ambulancie menší estetický nedostatok, za ktorým stojí väčší problém narúšajúci správnu funkciu ústnej dutiny. Ak máte akékoľvek pochybnosti objednajte sa na konzultáciu už dnes. Ortodont Vás vyšetrí a na základe Vašej odchýlky a požiadaviek zostaví liečebný plán určený presne na mieru. 

Záver 

Liečba strojčekom nie je len estetickou záležitosťou. Rieši problém od základu a vďaka strojčeku tak vieme spojiť príjemné s užitočným – harmonický úsmev a lepšia funkcia ústnej dutiny. Neváhajte a objednajte sa. 

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up