Zápal zubného nervu: Prečo vzniká a ako ho riešiť?
V strede každého zuba sa nachádza dreňová dutina, ktorou prechádzajú nervy a cievy zabezpečujúce výživu zuba. Za normálnych okolností sú tieto cievy a nervy chránené hrubou vrstvou tvrdých zubných tkanív ako sú zubovina (dentín), sklovina a koreňový cement. Ak sa však baktérie z vonkajšieho prostredia dostanú až k zubnému nervu, môže nastať jeho akútny zápal – alebo tiež akútna pulpitída. A tá bolí, a to poriadne.
Silná, pulzujúca bolesť zuba, ktorá nedá človeku spávať – presne tak sa prejavuje akútny zápal zuba. Viete o čo presne ide?
Príčiny vzniku zápalu zuba
Najčastejšou príčinou vzniku pulpitídy je hlboký zubný kaz. Zubný kaz je na začiatku jeho vzniku lokalizovaný v sklovine a dokonca si nemusí vyžadovať žiadnu liečbu. V momente kedy sa kaz rozšíri z povrchovej vrstvy skloviny do jej hlbších častí, prípadne ak už zasahuje do zuboviny – je potrebné zubný kaz vyčistiť a zub ošetriť pomocou zubnej výplne.
Ak sa zubný kaz neošetrí, dochádza k jeho zväčšovaniu, až sa priblíži k dreňovej dutine zuba. Baktérie zo zubného kazu sa tak dostanú k zubnému nervu a môžu spôsobiť jeho zápal. Zápal je spočiatku lokalizovaný len v mieste kontaktu zubnej drene so zubným kazom, postupne sa ale rozširuje do hlbších častí až prejde celým zubom. Rozšírenie zápalu sa prejavuje stupňujúcimi ťažkosťami a ak sa tento stav nelieči, zápal sa zo zubnej drene môže rozšíriť aj na kosť obklopujúcu koreň samotného zuba.
Štádiá vývoja zubného kazu
| apikálna parodontitída | – zápal kosti obklopujúcej koreň, ktorá môže viesť až k zápalu okostice
Ďalšou možnou príčinou vzniku zápalu zubného nervu je úraz a to vtedy, ak dôjde k odlomeniu časti zuba s otvorením dreňovej dutiny. Baktérie z úst sa tak priamo dostávajú k zubnej dreni a môžu spôsobiť jej zápal. V prípade úrazu však nie je nič stratené – ak vyhľadá pacient odbornú pomoc včas, je možné predchádzať tomu, aby zápal vôbec vznikol, resp. aby sa rozšíril na celý zub.
Zápal zubnej drene však môže vzniknúť aj následkom termického či chemického podráždenia zubnej drene, napr. po ošetrení veľkého kazu výplňou alebo na zuboch s korunkou, ako následok rozsiahlej preparácie zubných tkanív.
Príznaky zápalu zuba
Hlavným príznakom akútneho zápalu zubného nervu je bolesť. Tá má určité špecifiká, medzi ktoré patrí to, že
- bolesť je intenzívna, ostrá, pulzujúca
- bolesť môže vystreľovať do oblasti spánku alebo ucha
- bolesť sa zvýrazňuje v noci, pacient sa môže na bolesť zobudiť
- bolesť nemusí reagovať na lieky od bolesti
- bolesť väčšinou miernia studené podnety, teplé podnety ju naopak zhoršujú
- spočiatku má pacient problém bolesť lokalizovať, akonáhle však zápal prejde celým zubom až do tkanív, ktoré ho obklopujú, pacient dokáže určiť príčinný zub
Akútna pulpitída je nezvratný stav, čo znamená, že sama sa nezahojí a rovnako na ňu nepomôžu ani antibiotiká. Ak sa bolesť zmierni alebo zmizne, znamená to, že zubný nerv odumrel. Baktérie v dreňovej dutine ale ostanú a množia sa. Cestou koreňových kanálikov sa dostanú až do kosti okolo koreňa, kde sa množia a spôsobujú tvorbu hnisu. Hnis sa spočiatku hromadí len v okolí koreňa, postupne si však vytvára cestičku, aby sa dostal von. V momente, kedy dôjde k nahromadeniu hnisu pod okosticou – bolesť sa opäť objaví, častokrát s ešte väčšou intenzitou.
Okrem akútneho zápalu zuba existuje a zápal chronický. Ten sa väčšinou neprejavuje alebo sú príznaky zápalu veľmi mierne. Dochádza tak nepozorovanému odumretiu zubnej drene, ďalší vývoj ochorenia je však úplne rovnaký. Ak sa baktérie dostanú do kosti, zápalové ložisko vzniká tam a je len otázkou času, kedy sa bolesť objaví.
Liečba zápalu zuba
Ako sme už spomínali, pulpitída je nezvratný stav. Možnosti ošetrenia sú len 2 a to – ošetrenie koreňových kanálikov (tzv. endodontické ošetrenie) alebo vytrhnutie zuba.
Pri ošetrení koreňových kanálikov sa pacientovi podá lokálna anestézia, aby ošetrenie prebehlo vrámci možnosti, čo najviac bezbolestne. Následne sa odstráni zubný kaz a otvorí sa dreňová dutina. Z nej sa odstráni zapálená zubná dreň (cievy a nervy) a poriadne sa vyčistí. To sa robí mechanicky – pomocou tenkých nástrojov, ktoré sa zavádzajú do koreňových kanálikov a zbrúsia steny dreňovej dutiny tak, aby tam neostali žiadne baktérie. Toto čistenie sa kombinuje s vyplachovaním dreňovej dutiny pomocou špeciálnych dezinfekčných roztokov, ktoré sa dostanú na miesta, ktoré nebolo možné vyčistiť mechanicky. Takto vyčistený zub sa zvnútra vyplní koreňovou výplňou a zhotoví sa naň biela plomba, alebo v ideálnom prípade korunka.
Ošetrenie koreňových kanálikov je jedinou možnosťou ako zub v ústach zachrániť. Úspešnosť ošetrenia je veľmi vysoká, ak je vykonané správne a tento, hoci mŕtvy zub, môže v ústach pacienta fungovať ešte mnoho rokov.
Ak pacient endodontické ošetrenie odmieta, alebo ide o zub, u ktorého by toto ošetrenie nemalo zmysel, tak sa zub vytrhne. V jednom aj v druhom prípade nastáva okamžitá úľava od bolesti.
Lekár radí
- antibiotiká nepomôžu, ich užívanie je pri akútnej pulpitíde úplne zbytočné
- zabudnite na klinčeky – tie síce obsahujú eugenol, látku tlmiacu bolesť, pulpitídu ale nevyliečia
- navštívte zubného lekára
Prevencia zápalu zuba
Jedinou prevenciou zápalu zuba je včasné ošetrenie zubného kazu. Dospelý pacient môže preventívnu prehliadku absolvovať 1x ročne a detský pacient 2x ročne. Ak je v ústach prítomný zubný kaz, zubný lekár na to upozorní a následne ho môže ošetriť.
Vždy treba myslieť na to, že až 8 z 10 kazov vzniká v medzizubnom priestore. Tieto medzizubné kazy sú v mnohých prípadoch pri vyšetrení úst nenájdené a prehliadnuté. Práve preto je neodmysliteľnou súčasťou preventívnej prehliadky zhotovenie malých röntgenových snímiek, ktoré lekárovi pomôžu odhaliť aj skryté zubné kazy a vás tak ušetria nielen od bolesti, ale aj náročných a zdĺhavých výkonov, ktoré by vás mohli v opačnom prípade čakať.
Aký je rozdiel medzi zápalom zuba a zápalom ďasien?
Veľký. Zápal zuba (zápal zubného nervu/ pulpitída) vzniká, keď sa baktérie zo zubného kazu dostanú až k zubnému nervu a ten sa následkom toho zapáli. Bolesť je intenzívna, pulzujúca, zvýrazňuje sa v noci a často nereaguje na lieky od bolesti.
Zápal ďasien (gingivitída) je spôsobený nedostatočnou hygienou, nahromadením povlaku a zubným kameňom, ktoré dráždia ďasná. Prejavuje sa krvácaním ďasien, ich citlivosťou pri čistení a neskôr aj ich ustupovaním.
Aj napriek tomu, že ide o dve rozdielne veci, neznamená, že sa nemôžu objaviť naraz. Nakoľko aj zápal ďasien, aj zubný kaz – ako najčastejšia príčina zápalu zuba, vzniká v dôsledku nedostatočnej hygieny.
Záver
Zápal zubného nervu je nepríjemný stav, ktorý sa prejavuje intenzívnou bolesťou. Jeho najčastejšou príčinou je prestup baktérii z neošetreného hlbokého zubného kazu do zubnej drene. Ak sa zubná dreň zapáli a zápal sa rozšíri, tento stav je nezvratný a jedinou možnosťou ako zub zachrániť je odstrániť zapálenú zubnú dreň. Ošetrenie koreňových kanálikov je náročné ošetrenie – nielen z technického hľadiska, ale tiež časovo a finančne. Ak sa tomuto ošetreniu chcete vyhnúť, je nesmierne dôležité ošetriť zubný kaz včas. Nevynechajte preto pravidelnú preventívnu prehliadku a kazy si nechajte ošetriť ešte predtým, ako začnú robiť ťažkosti.