Ústna hygiena: Základné pravidlá pre zdravé zuby a ďasná
Už sa vám stalo, že aj napriek pravidelnému čisteniu vám zubný lekár alebo hygienička povedali, že vaše zuby nie sú umyté najlepšie? Alebo ste si všimli, že sa vám pár týždňov od absolvovania dentálnej hygieny vytvoril opäť zubný kameň?
Čistenie zubov kefkou, používanie medzizubných kefiek alebo dentálnej nite, čistenie jazyka, či preplachovanie úst ústnou vodou. To všetko je súbor opatrení, ktorých cieľom je udržiavať zuby a ďasná čisté a zabrániť tak vzniku najčastejších ochorení ústnej dutiny – zubnému kazu a parodontitíde.
Pravidlá ústnej hygieny
1. Pravidelnosť a dôslednosť
Správne čistenie zubov má niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať. Štandardom je čistenie zubov aspoň 2x denne. Ranné a večerné čistenie by mali byť súčasťou dennej rutiny každého jedného človeka a to už od útleho veku. Je veľmi dôležité, aby po večernom čistení človek nič nejedol a pil maximálne čistú vodu.
2. Mechanické odstraňovanie povlaku a technika čistenia
Či už siahnete po klasickej alebo elektrickej kefke, nespravíte žiadnu chybu. Cieľom je vždy odstrániť zubný povlak mechanicky a to môžete dosiahnuť použitím jednej alebo druhej kefky – musíte však zvládať správnu techniku čistenia.
Kefkou nesmiete príliš tlačiť, ale ani byť veľmi jemný. Či už ste si osvojili stieraciu techniku alebo robíte kefkou malé krúžky, je to v poriadku. Dôraz treba klásť na oblasť zuba v okolí ďasien, kde sa zubný povlak ukladá vo zvýšenej miere. Nezabúdame na čistenie žuvacích plôšok a taktiež zadných plôšok zuba, ktoré síce nie je vidieť pri úsmeve, no pokaziť sa môžu.
3. Výber správnych pomôcok na ústnu hygienu
Ako sme spomínali, je jedno či siahnete po klasickej alebo elektrickej zubnej kefke. Dôležité je zvládať správnu techniku a zubný povlak odstrániť aj na menej dostupných miestach. Čistenie medzizubných priestorov je tiež štandardom. 8 z 10 kazov vzniká práve v mieste kontaktu dvoch susedných zubov. Jediný návod ako týmto kazom predísť, je používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite.
Súčasťou každodennej starostlivosti je u väčšiny z nás používanie zubnej pasty. Tá obsahuje mnohé látky, ktoré pomáhajú obnovovať sklovinu a znižujú citlivosť zubov. Obsahovať však môžu aj zložky, ktoré pomáhajú so zápachom alebo suchosťou v ústach. Starostlivosť môžete navyše doplniť o ústnu vodu.
4. Čas čistenia zubov
A ako je to s časom? Všetci sme sa stretli s tým, že čistiť zuby je potrebné aspoň 2 minúty. Avšak niekto môže byť v čistení šikovnejší a zručnejší, inému to môže ísť pomalšie. Zuby by sme si mali čistiť tak dlho, kým nebudú čisté. Po čistení sú zuby hladké a jazykom na nich nesmiete cítiť žiadne zvyšky jedla ani povlak. V opačnom prípade, je potrebné dané miesto umyť znova.
Dentálna hygiena
Pre efektívnu prevenciu kazu a iných ochorení ústnej dutiny nesmieme zabúdať na profesionálnu dentálnu hygienu. Dentálna hygienička či hygienik pomocou ultrazvuku odstránia zubný kameň, usadených pigmentov vás zbavia pomocou pieskovania a zuby následne vyleštia špeciálnou leštiacou pastou. Dôležitosť profesionálnej dentálnej hygieny spočíva aj v inštruktáži. Dentálna hygienička alebo hygienik si s vami prejdú vašu techniku čistenia, opravia chyby, môžu poukázať na kritické miesta, kde sa ukladá viac povlaku a vyberú vám tie správne medzizubné pomôcky pre efektívnu starostlivosť.
Pravidelnosť a dôslednosť sú kľúčom úspechu. Dodržiavanie vyššie spomenutých pravidiel Vám pomôže udržiavať vaše ústa zdravé a zuby bez kazov. Domáca starostlivosť však musí byť pravidelne kontrolovaná lekárom na preventívnych prehliadkach a tam, kde domáca starostlivosť zlyhala, tam vám pomôže dentálna hygienička či hygienik.