Parodontitída: Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Parodontitída: Príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať

Parodont alebo tiež závesný aparát zuba tvorí kosť, väzy, koreňový cement a ďasno. Tieto tkanivá držia zub na svojom mieste pevný a umožňujú mu tak plniť si svoju funkciu.

MDDr. Antónia Rošková
logo 31.júl 2024 · 4 min čítania

Zápalové ochorenie parodontu sa nazýva parodontitída – nesprávne parodontóza, paradentóza – a spolu so zubným kazom je najčastejšou príčinou predčasnej straty zubov.

Príčiny vzniku parodontitídy 

Mnohí z nás si mylne myslia, že toto je ochorenie je dedičné. V ambulanciách sa častokrát stretávame s “moja mama mala zlé zuby” alebo “to mám po otcovi”. Parodontitída je však zápalové ochorenie, ktoré je spôsobené baktériami. Nedostatočná hygiena, usadzovanie povlaku, množenie baktérií a tvorba zubného kameňa sú kľúčové pri vzniku zápalu. Spočiatku je zápal lokalizovaný len na ďasnách, ak však negatívne faktory pretrvávajú, zápal sa šíri do hĺbky. Svojím kyslým potenciálom spôsobuje rozpúšťanie a ústup kosti. Zub stráca svoju oporu a v pokročilých štádiách sa začína kývať, až môže vypadnúť.  

Medzi vedľajšie, ale významné faktory, ktoré môžu spôsobovať, že je človek náchylnejší na vznik parodontitídy, resp. jej priebeh zhoršujú sú napr. fajčenie, diabetes mellitus, hormonálne vplyvy alebo nevyhovujúce predchádzajúce zubné ošetrenia. Previslé korunky alebo nevyhovujúce výplne tak spôsobujú, že sa zubný povlak ukladá na kritických miestach vo zvýšenej miere. 

Príznaky a symptómy parodontitídy

Medzi prvé príznaky ochorenia parodontu patrí krvácanie ďasien. Zdravé ďasná sú ružové, pevne priliehajú k okraju zuba a na podnet nekrvácajú. Ak však hygiena nie je dostatočná, nahromadený zubný povlak spolu s baktériami spôsobuje ich dráždenie. Už v priebehu niekoľkých dní sa rozvíja zápal ďasien. Prejavuje sa miernym opuchom, začervenaním a krvácaním pri jedení alebo čistení zubov.

krvácanie ďasien

Zápal ďasien, alebo tiež nazývaný gingivitída, je zvrátiteľný a ľahko vyliečiteľný – zlepšením ústnej hygieny. Ak sa tak nestane, zubný povlak sa hromadí viac a viac, začína sa tvoriť zubný kameň a zápal sa zosilňuje. Ďasná tak môžu značne krvácať aj na najmenšie podnety. Zápal sa šíri do hĺbky a spôsobuje rozpúšťanie okolitých štruktúr – rozpúšťa kosť, väzy a niekedy dokonca aj povrch koreňa zuba. V tomto štádiu pacient pozoruje ústup ďasien a častokrát aj kývanie zubov

Ak sa tento stav nelieči, výsledkom je predčasná strata zuba.

Liečba parodontitídy

Kľúčom k úspechu je dentálna hygiena – domáca aj profesionálna – a precíznosť

Parodontitída sa síce nedá vyliečiť v zmysle, že nám kosť dorastie. Čo ale dokážeme urobiť je, že ju hĺbkovým profesionálnym čistením a perfektnou domácou starostlivosťou dokážeme dostať pod kontrolu. Vyliečenie akútneho zápalu vedie k zastaveniu ďalšieho ústupu kosti a stabilizovaniu kývavých zubov. 

  1. Najdôležitejšie je odstránenie vyvolávajúcej príčiny – profesionálnou dentálnou hygienou sa odstráni zubný kameň aj na skrytých miestach.
  2. Po tejto profesionálnej dentálnej hygiene nasleduje inštruktáž domácej starostlivosti tak, aby bol pacient schopný stav po absolvovaní hygieny udržiavať.
  3. Veľmi dôležitú úlohu tu hrajú aj pravidelné kontroly a dočisťovanie dentálnou hygieničkou
dentálna hygiena

Ak je pacient rizikový a v jeho ústach sa nachádzajú veľmi agresívne baktérie, pomocníkom v liečbe parodontitídy sa stávajú aj antibiotiká. Na to, či ich budete potrebovať alebo nie, je potrebné podstúpiť špeciálne vyšetrenie, ktoré určí aké baktérie sú zodpovedné za rozvinutý stav parodontitídy práve u vás. 

Prevencia parodontitídy 

A ako vzniku parodontitídy predchádzať? Veľmi jednoducho. 

Domáca starostlivosť je neskutočne dôležitá pre zdravie celej ústnej dutiny – zubov, ďasien, slizníc aj kosti. Čistenie klasickou alebo elektrickou kefkou minimálne dvakrát denne je úplná samozrejmosť. Používanie medzizubných pomôcok pomáha predchádzať vzniku kazu, ale taktiež zabezpečuje zdravie ďasien a odstraňovanie povlaku v medzizubných priestoroch. 

Veľmi dôležité sú pravidelné návštevy zubného lekára.

Dospelí pacienti majú nárok na jednu preventívnu prehliadku ročne. Vďaka týmto pravidelným prehliadkam je možné detailne skontrolovať stav ďasien a úroveň dentálnej hygieny.

  • U dospelých pacientov sa odporúča pravidelné absolvovanie profesionálneho čistenia – 1 až 2x ročne u pacientov so zdravým parodontom.
  • U rizikových pacientoch je potrebné absolvovať profesionálne čistenie a inštruktáž častejšie – kým sa stav dostane pod kontrolu a pacient bude zvládať čistenie dostatočne aj sám.

V neposlednom rade je ideálne vyhýbať sa rizikovým faktorom ako je napr. fajčenie. Pamätajte, že fajčenie u pacientov s rozvinutou parodontitídou môže do veľkej miery negatívne ovplyvniť výsledok celej liečby. 

Domáca liečba parodontitídy 

Ak ste pacient s parodontitídou, tak žiadnymi domácimi receptami nedostanete stav pod kontrolu. VŽDY je potrebné odstrániť príčinu – ňou je častokrát usadený zubný povlak a kameň na miestach, kde už kefkou nemusíte ani dosiahnuť. Hĺbkové čistenie, niekedy dokonca kombinované s antibiotikami je nepostrádateľné na začiatku liečby. 

umývanie zubov doma a domáca liečba parodontitídy

Avšak aj následná domáca starostlivosť je nevyhnutná. Pravidelné čistenie zubov kefkou, pravidelné čistenie medzizubných priestorov a správna životospráva sú pokračovaním cesty k úspechu. 

Záver 

Parodontitída je zápalové ochorenie závesného aparátu zuba. Neliečenie tohto ochorenia môže viesť až k predčasnej strate zuba. Zápal, ktorý je najprv lokalizovaný len na ďasnách sa šíri do hĺbky a rozpúšťa okolitú kosť. Tá nám ani pri správnej liečbe síce nedorastie, ak sa ale stav stabilizuje, aj kývajúce zuby sa môžu spevniť. Nevyhnutné je však profesionálne čistenie a následná dokonalá domáca starostlivosť. 

Predchádzať vzniku parodontitídy možno veľmi ľahko – nezanedbávajte preto pravidelné prehliadky u zubného lekára ani pravidelné dentálne hygieny. Pravdepodobne vám to zachráni zuby.

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up