Hojenie rany po extrakcii zuba
Zubný lekár sa snaží zub zachrániť vždy, keď je to možné. Ošetrenie kanálikov, dostavba bielou výplňou alebo zhotovenie korunky – to sú kroky, ktoré podnikne pri deštrukciách zuba, či už sa jedná o deštrukciu spôsobenú kazom alebo úrazom. Sú však prípady, kedy rozsah poškodenia neumožňuje zub zachrániť, resp. si pacient opravu zuba neželá a vtedy lekár pristúpi k jeho vytrhnutiu.
V akých prípadoch je potrebné zub extrahovať?
- zub deštruovaný kazom alebo úrazom natoľko, že nie je možná jeho oprava
- kývavý zub postihnutý parodontitídou bez dobrej prognózy
- zub so zápalom, kde by ošetrenie koreňových kanálikov nemalo význam alebo nie je možné ho vykonať
- zub múdrosti, ktorý dráždi okolité tkanivá ako sú líce či ďasno
- zub, ktorý je indikovaný na vytrhnutie čeľustným ortopédom kvôli liečbe strojčekom
Extrakcia zuba je chirurgický zákrok, počas ktorého sa zub vytiahnutie zo zubného lôžka. Ide o bežný zákrok v zubných ambulanciách, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po extrakcii vzniká tzv. poextrakčná rana, ktorej hojenie trvá približne 6 týždňov. Definitívne zahojenie však pozorujeme na röntgene až po 6 mesiacoch. Predovšetkým v prvé dni po extrakcii je dôležité dodržiavať zásady, ktoré jej hojenie urýchlia.
Je potrebné ranu zašiť?
Rovnako ako iné rany, aj extrakčná rana krváca. U niektorých pacientov viac, u iných menej. Za bežných okolností sa nevyžaduje, aby bola rana po extrakcii jedného zuba zašitá. Vo väčšine prípadov stačí vložiť do úst k rane tampón, ktorý budete držať v záhryze 15 minút. To zabezpečí stlačenie okrajov rany, stiahnutie poškodených ciev a zastavenie krvácania.
Čo s ranou v ústach?
Jedna z najdôležitejších vecí, na ktoré pacienta upozorňujeme je “nevyplachovať”. Po extrakcii sa rana zaleje krvou a vytvorí sa v nej krvná zrazenina. Práve tá je kľúčová pre správne a rýchle zahojenie rany.
Prečo? Na vrchu krvnej zrazeniny sa vytvorí ochranný kryt a do zrazeniny sa začínajú dostávať bunky, ktoré menia jej štruktúru, prerastajú ňou drobné cievky a začne sa vytvárať provizórna kosť.
Ak by pacient intenzívnym vyplachovaním spôsobil vyplavenie krvnej zrazeniny, proces hojenia by sa značne skomplikoval a rana by sa mohla zapáliť.
Preto je veľmi dôležité v prvý deň extrakcie nekloktať, nevyplachovať ústa vodou ani inými roztokmi, ranu nevyciciavať a nedotýkať sa jej jazykom ani inými predmetmi.
Ako utíšiť bolesť?
Približne hodinu a pol po extrakcii začína odznievať účinok lokálnej anestézie a môžu sa dostaviť nepríjemné pocity, bolesť a opuch. V takom prípade je vhodné siahnuť po analgetikách. Najčastejšie sú to lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Vo všeobecnosti sa neodporúča užívať lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, pretože ovplyvňuje zrážanie krvi a môže spomaliť hojenie rany. V prípade, že neviete po akých liekoch siahnuť, poraďte sa so svojim ošetrujúcim zubným lekárom alebo všeobecným lekárom.
S opuchom môžu pomôcť aj studené obklady. Ľadový obklad nikdy neprikladajte na kožu priamo, vždy cez utierku alebo inú tkaninu, aby ste si nespôsobili omrzliny. Ľadový obklad sa odporúča prikladať len v prvý deň extrakcie, v ďalšie dni už prikladanie obkladu spomaľuje hojenie.
Je potrebné sa vyhýbať čisteniu zubov?
Hygiena a čistota v ústach sú veľmi dôležité pre správne hojenie rany a prevenciu infekcie. Čisteniu zubov sa preto nevyhýbajte, buďte však veľmi opatrný v okolí rany. Používajte kefku s mäkkými štetinkami, aby ste si ranu nerozdráždili. Predovšetkým v prvý deň extrakcie je potrebné ústa nevyplachovať, vodu len nechajte voľne vytiecť z úst.
Nasledujúce dni, kedy už zrazeninu kryje ochranný kryt, môžete siahnuť po dezinfekčných ústnych vodách bez obsahu alkoholu alebo môžete na vyplachovanie použiť odvary z byliniek, napr. z repíka.
Čomu by ste sa mali vyhýbať?
Vyhýbať by ste sa mali fajčeniu, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje hojenie rán. Rovnako je nevhodný alkohol, ktorý pôsobí dráždivo na sliznice v ústach a ranu by mohol zbytočne dráždiť. Vyhnite sa tiež príliš horúcim, alebo naopak príliš studeným nápojom. Odporúča sa piť vlažnú vodu a jesť kašovité jedlá, a to hlavne prvé dni po extrakcii.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Vo väčšine prípadov je extrakcia jednoduchý zákrok a rana sa hojí bez komplikácií. Sú však prípady, kedy je potrebné po extrakcii vyhľadať lekára. O ktoré situácie sa môže jednať?
- ak rana neprestáva krvácať
- ak opuch neustupuje po troch dňoch, ale naopak dochádza k jeho zhoršeniu
- ak v okolí rany cítite ostrý predmet, môže ísť o úlomok zuba alebo kosti, ktoré budú nepriaznivo ovplyvňovať hojenie a je potrebné ich odstrániť
- ak sa objaví zvýšená teplota, ste malátny a cítite celkovú slabosť
Extrakcia zuba je niekedy nevyhnutnou a jedinou možnosťou ako pacientovi pomôcť. Ide o ambulantný zákrok, ktorý v mnohých prípadoch prebieha bez komplikácií a rana sa hojí prirodzene. Kompletné zahojenie rany v ústach pozorujeme po šiestich týždňoch, na röntgene až po šiestich mesiacoch.
Zásady ako predísť komplikáciám
Ak chcete predísť komplikáciám je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré vám tu opäť zhrnieme:
- držať tampón v záhryze aspoň 15 minút
- v deň extrakcie nevyplachovať ústa
- od druhého dňa možno použiť na výplach dezinfekčné vody bez alkoholu alebo repíkový odvar
- po extrakcii 3 hodiny nejesť
- rany sa nedotýkať jazykom ani inými predmetmi
- dodržiavať ústnu hygienu
- vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu, dráždivej a tvrdej potrave a horúcim nápojom
- od bolesti užiť analgetiká bez obsahu kyseliny acetylsalicylovej
- na opuch prikladať v prvý deň extrakcie studený obklad
FAQ
1. Aké potraviny by som mal jesť po extrakcii?
Prvé tri hodiny po extrakcii je potrebné nejesť. Následne je vhodné siahnuť po mäkkej kašovitej strave, ktorá nebude príliš horúca ani pikantná. Vyhýbajte sa však aj horúcim alebo naopak veľmi studeným nápojom. Pite skôr vlažnú vodu, bez bubliniek a nepite alkohol.
2. Ako dlho prebieha hojenie
Hojenie rany trvá približne 7 až 10 dní po extrakcii. Jej kompletné zahojenie v ústach pozorujeme po 6 týždňoch, na röntgene je obnovená kostná štruktúra v mieste extrakcie až po 6 mesiacoch.
3. Aké potraviny by som mal jesť po extrakcii?
Lekára je potrebné kontaktovať v prípade, že rana neprestáva krvácať, cítite v nej ostrý predmet, opuch sa zhoršuje aj po troch dňoch, alebo ak máte zvýšenú teplotu, cítite celkovú slabosť a ste malátny.
Prečítajte si aj o afty v ústach a zistite čo ich spôsobuje, ako im predchádzať a ako ich liečiť.