Frenulektómia a jej význam pre zdravie ústnej dutiny
Určite každý z vás už počul o uzdičke v ústach. Uzdička alebo tiež frenulum, je slizničná riasa, ktorá sa nachádza na hornej pere, dolnej pere alebo pod jazykom. Okrem týchto uzdičiek existujú aj ďalšie uzdičky, ktoré sa môžu nachádzať v oblasti črenových zubov.
Prítomnosť uzdičky je normálna, avšak niekedy je jej úpon príliš vysoký a preto je nutné ju odstrániť. Ide o tzv. fenulektómiu – malý chirurgický zásah, pri ktorom sa táto slizničná riasa odstráni a ťah, ktorý uzdička spôsobovala sa uvoľní.
V článku sa pozrieme na to, kedy je frenulektómia potrebná a ako prebieha samotný zákrok. Čo môžete očakávať po zákroku a či je potrebná špeciálna starostlivosť? Ak vás trápi problém s uzdičkou, čítajte ďalej a zistite, ako môže tento jednoduchý zákrok zlepšiť kvalitu vášho života.
Čo je frenulektómia?
Frenulektómia je jednoduchý chirurgický zákrok, pri ktorom sa uzdička odstráni a ťah, ktorý spôsobovala sa uvoľní. V ústach sa nachádza viacero typov uzdičiek – uzdička, ktorá pripája hornú a dolnú peru k ďasnu v oblasti medzi strednými rezákmi, podjazyková uzdička alebo prídatné uzdičky v oblasti črenových zubov. Ich prítomnosť je normálna a mnoho ľudí nemá s uzdičkou nikdy žiadne problémy.
Kedy je frenulektómia potrebná?
Frenulum jazyka
Ako sme už spomínali, nesprávny úpon uzdičky môže spôsobovať pacientom ťažkosti. Napr. nesprávny úpon frenula jazyka spôsobuje, že je jazyk viac “prirastený” k spodine ústnej dutiny a obmedzuje tak jeho pohyb. Tento stav sa nazýva aj ankyloglossia a rieši sa vo väčšine prípadov už u malých detičiek tesne po narodení, nakoľko spôsobuje problémy s dojčením. Zákrok je veľmi jednoduchý a väčšinou stačí obyčajné prestrihnutie uzdičky. Ak sa tento stav nerieši v detstve, môže byť podjazyková uzdička príčinou nesprávnej výslovnosti niektorých hlások a spôsobovať tak problémy s rečou.
Frenulum pier
Za normálnych okolností sa frenulum hornej alebo dolnej pery pripája na ďasno v oblasti medzi jednotkami. Niekedy sa však uzdička upína až do oblasti papily (časti ďasna, ktoré vypĺňa priestor medzi dvoma zubami) a niekedy prechádza úpon uzdičky pomedzi tieto zuby až k podnebiu. V takýchto prípadoch pozorujeme medzeru medzi jednotkami (diastému). Aj napriek tomu, že mnohí pacienti vnímajú medzeru len ako estetický problém, opak je pravdou. Nesprávny úpon uzdičky spôsobuje pri pohybe pery (či už pri rozprávaní alebo jedení) ťah, následkom ktorého môže dochádzať k ústupu ďasna. Výsledkom je odhaľovanie zubných krčkov a s tým spojená zvýšená citlivosť zubov.
Prídatné uzdičky
U niektorých pacientov pozorujeme aj prídatné tzv. akcesórne uzdičky. Tie sa začínajú na vnútornej strane líca a pripájajú sa do ďasna v oblasti črenových zubov. Ak je úpon uzdičky príliš pevný, uzdička opäť spôsobuje ťah, výsledkom čoho môže byť odkrývanie zubných krčkov. Rovnako bývajú tieto uzdičky problémom aj u bezzubých pacientov, pretože zvyknú zhadzovať protézu pri funkcii a preto je vhodné ich ešte pred zhotovením protézy odstrániť.
Ako prebieha frenulektómia?
Frenulektómia je krátky chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne a štandardne trvá celá návšteva len pár minút. Odstránenie podjazykovej uzdičky sa u novorodencov zvykne vykonávať bez lokálnej anestézie, u starších pacientov sa štandardne podáva lokálna anestézia a uzdička pod jazykom sa jednoducho pretne. Zákrok je veľmi rýchly, rana takmer nekrváca a dobre sa hojí. Uzdičky hornej alebo dolnej pery sa odstraňujú v lokálnej anestézii a využiť sa môže buď skalpel, laser alebo kauter s jednosmerným elektrickým prúdom. Výhodou využitia laseru alebo kauteru je, že rana menej krváca.
Rekonvalescencia po frenulektómii
Rana po vykonaní frenulektomie sa hojí pomerne rýchlo a dobre, aj keď na prvý pohľad môže vyzerať škaredo. Predovšetkým ranu po frenulektómii hornej alebo dolnej perovej uzdičky pokryje biely povlak, netreba sa toho zľaknúť, nakoľko ide o štandardný priebeh hojenia. Celkové hojenie trvá asi 10 dní a v prípade potreby je možné podávať analgetiká, ak by bola rana citlivá alebo bolestivá.
Klasickú starostlivosť o chrup je vhodné v tejto dobe doplniť o výplachy ústnymi vodami s dezinfekčným účinkom alebo napr. odvarom z repíka. Mäkká strava primeranej teploty je vhodná, aby sa predchádzalo dráždeniu rany.
Časté otázky a mýty o frenulektómii
Je zákrok bolestivý?
- Zákrok nie je bolestivý, nakoľko sa vykonáva v lokálnej anestézii. Následne hojenie môže byť sprevádzané citlivosťou alebo miernou bolesťou, ktorú je možné tlmiť bežne dostupnými liekmi od bolesti.
Môže sa frenulum znovu zrastať?
- Po správnom vykonaní frenulektómie a správnej starostlivosti po výkone sa recidívy nevyskytujú.
Potrebujú frenulektómiu len deti?
- Frenulektómia sa vykonáva u všetkých pacientov, ktorí ju potrebujú bez ohľadu na vek.
Frenulektómia je krátky chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva vtedy, ak úpon uzdičky spôsobuje alebo by mohol spôsobovať ťažkosti. Či už sa jedná o problémy s výslovnosťou, ustupovanie ďasien a odhaľovanie krčkov, alebo problémy s držaním protézy u bezzubých pacientov. Odstránenie uzdičky vedie k okamžitej pomoci a keďže je hojenie rýchle a štandardne bez komplikácii, netreba sa ho obávať.