Fistula na ďasne: Čo to je, prečo vzniká a ako ju liečiť? » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Fistula na ďasne: Čo to je, prečo vzniká a ako ju liečiť?

Fistula, vačok, či výrastok. Pacienti nazývajú tento stav rôzne, o čo sa ale jedná a ako sa fistula lieči, sa dozviete v tomto článku.

MDDr. Antónia Rošková
logo 31.december 2024 · 4 min čítania

Fistula, po slovensky píšťala, je reakciou tela na prítomnosť zápalu. Prostredie, v ktorom sa nachádza zápal je kyslé, čo spôsobuje rozpúšťanie okolitej kosti.

Hnis v tomto prostredí si hľadá cestu a v kosti si vytvára kanálik, ktorým sa chce dostať von. Výsledkom je nahromadenie hnisu pod sliznicou a vytvorenie výrastku. Ten následne praskne, čím sa  hnis uvoľní do okolia. 

Čo je to fistula a ako vyzerá? 

Fistula je teda kanálik, ktorý sa vytvoril ako následok prítomného  zápalu. V ústach sa prejavuje ako malý pľuzgier, či výrastok, z ktorého môže vytekať hnis. Lokalizovaná  býva najčastejšie na sliznici v úrovni hrotu koreňa príčinného zuba. Pacient nemusí pociťovať žiadne ťažkosti, niekedy sa však môže objaviť pichľavá bolesť. Častokrát sa stáva, že fistula praskne, zmizne a potom sa opätovne objaví. Majte však na pamäti, že zmiznutie fistuly neznamená, že nastalo hojenie. Definitívne vyliečenie nastane až vtedy, ak sa odstráni samotná príčina jej vzniku. 

fistula na ďasne

Zubný kaz ako najčastejšia príčina fistuly na ďasne 

Najčastejšou príčinou vzniku fistuly býva zubný kaz. Zubný kaz vzniká pôsobením kyslých produktov baktérií zubného povlaku, ktoré spôsobujú odvápnenie skloviny. Prvotné odvápnenie sa postupne zväčšuje, zubný kaz preniká do hlbších tkanív zuba a ak sa včas neošetrí, môže preniknúť až do dreňovej dutiny k cievam a nervom.  Akonáhle sa baktérie zo zubného kazu dostanú do kontaktu so zubným nervom, dochádza k jeho zápalu. Spočiatku je zápal lokalizovaný len v korunkovej časti zuba, postupne ale prechádza celým koreňovým systémom až do kosti, ktorá koreň zuba obklopuje. V okolí hrotu koreňa tak vzniká zápalového ložisko, tzv. periapikálny zápal, ktoré sa pomaly zväčšuje. Častým príznakom zápalu je opuch – avšak kosť opuchnúť nemôže a preto si hnis hľadá cestu von. Rozpúšťa tak okolitú kosť a výsledkom môže byť práve vznik fistuly na ďasne.

Fistula nad ošetreným zubom? 

Fistulu pozorujeme zväčša nad neošetreným zubom s rozsiahlym kazom, objaviť sa však môže aj pri zube ošetrenom. Predovšetkým ide o zuby s hlbokou výplňou. Dôjsť mohlo k podkazeniu výplne alebo v čase zhotovenia výplne už mohol byť prítomný zápal zubnej drene, čo znamená, že zub potreboval iné ošetrenie ako len obyčajnú plombu. Spočiatku táto nesprávne zvolená terapia nemusí byť príčinou ťažkosti, objaviť sa môžu kľudne aj s dlhším časovým odstupom. 

Rovnako však môže fistula vzniknúť aj pri zube, ktorý má ošetrené koreňové kanáliky, ale nedostatočne. Príčinou môže byť neošetrenie všetkých kanálikov alebo ich neúplné dočistenie, či opätovné infikovanie. Následkom toho ostáva v koreňovom systéme prítomná infekcia, ktorá sa skôr či neskôr prejaví prítomnosťou zápalu nad zubom a tak ako sme popisovali vyššie, dôjde k šíreniu zápalu v kosti a vytvoreniu fistuly. 

Diagnostika 

Fistula, alebo jej pozostatky bývajú viditeľné pri bežnom vyšetrení pohľadom. Častokrát pacient nepociťuje ťažkosti a fistula je náhodným nálezom pri preventívnej prehliadke. Inokedy si pacient fistulu všimne a na jej prítomnosť upozorní, predovšetkým vtedy, ak je jej prítomnosť spojená s občasnými ťažkosťami ako sú nepríjemné pocity alebo citlivosť pri jedení.

Veľmi dôležitým aspektom pri diagnostike je správne určenie príčinného zuba. U pacientov, ktorí majú na zube rozsiahle výplne alebo početné ošetrenia koreňových kanálikov sa môže odhalenie príčinného zuba zdať komplikované. V diagnostike nám ale pomáha niekoľko základných vyšetrení 

1. Vyšetrenie vitality zuba

    Za normálnych okolností zdravý zub reaguje na studený podnet. Po priložení studenej vatičky na zdravý zub pacient pociťuje chlad. Takáto reakcia nám hovorí o tom, že cievy a nervy v zubnej dreni sú zdravé, bez ohľadu na to, či na zube je alebo nie je prítomná plomba. Ak zub na studené podnety nereaguje, znamená to, že zubná dreň odumrela a teda môže ísť o príčinný zub.

    2. Vyšetrenie poklopom

    Za normálnych okolností nie je zub na poklop citlivý. Poklopová citlivosť nám napovedá, že v okolí koreňového hrotu môže byť  prítomný zápal. Ak zub nereaguje na studený podnet a navyše je prítomná poklopová citlivosť, pravdepodobne sme odhalili príčinu fistuly.

    3. Röntgenové vyšetrenie

    Je neoddeliteľnou súčasťou v diagnostike mnohých problémov v ústnej dutine. Na rtg snímke vidíme aký hlboký je zubný kaz, resp. výplň, vieme odhaliť prítomnosť podkazenej výplne, kvalitu ošetrenia koreňových kanálikov a tiež prítomnosť samotného zápalu v okolí koreňového hrotu. 

    rontgen zubov

      A čo v prípade, ak je adeptov za vznikom fistuly viac? Ako sme už spomínali, fistula je kanálik, ktorý sa šíri od zápalového ložiska lokalizovaného v okolí koreňového hrotu von na ďasno. V niektorých prípadoch je potrebné do fistuly vložiť čap a následne zhotoviť rtg snímku. Pomocou tohto vyšetrenia budeme presne vidieť, kam kanálik vedie a ktorý zub je príčinou vzniku fistuly. 

      Liečba fistuly

      Liečba je veľmi jednoduchá – odstránenie vyvolávajúcej príčiny. Nakoľko je príčinou infekcia v koreňovom systéme, je potrebné ju odstrániť. V prípade, ak chceme zub v ústach zachovať, tak sa vykoná ošetrenie koreňových kanálikov – prečistenie nástrojmi a vydezinfikovanie účinnými výplachovými roztokmi. Následné vyplnenie koreňového systému zabráni opätovnému vstupu infekcie a zápalové ložisko v okolí koreňa zuba sa pekne zahojí. 

      Ak je už na zube prítomné ošetrenie koreňových kanálikov, tak nič nie je ešte stratené. Ošetrenie je v mnohých prípadoch možné jednoducho prerobiť. Vyžaduje si to však ruku odborníka, ktorý pracuje so zväčšením. 

      Ak pacient o zub nechce bojovať alebo je jeho ošetrenie technicky nemožné, či zbytočné, tak sa zub vytrhne.  Extrakcia je rovnako správny liečebný postup, nakoľko pacienta zbaví zápalového ložiska v tele.

      Prevencia vzniku fistuly 

      Medzi preventívne opatrenia jednoznačne patria: 

      • správna a dostatočná ústna hygiena, ktorá pomôže predchádzať vzniku zubných kazov
      • zdravá strava plná minerálov a vitamínov, a čo najmenšie množstvo sladených vôd a sladkostí
      • pravidelné preventívne prehliadky, ktoré umožňujú problémy riešiť včas, ešte predtým ako pacient spozoruje príznaky ako sú bolesť, nepríjemné pocity, prítomnosť opuchu, či fistuly 

      Záver 

      Prítomnosť fistuly poukazuje na prítomnosť zápalu. Najčastejšou príčinou je práve pokazený a infikovaný zub, ktorý o sebe takýmto spôsobom dá vedieť. Aj keď fistula nebolí, je potrebné stav liečiť a to veľmi jednoducho – odstránením vyvolávajúcej príčiny. Ošetrenie koreňových kanálikov, či extrakcia zuba zabezpečia vymiznutie fistuly a zahojenie zápalového ložiska. Nezabúdajte, že vďaka včasnému zásahu lekára je možné predísť vážnejším  komplikáciám. 

      Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
      Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

      Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

      Napíšte nám
      Túžite po rovných zuboch? arrow up