Bolesť ďasna okolo zuba: Príčiny, riešenia a prevencia » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Bolesť ďasna okolo zuba: Príčiny, riešenia a prevencia

Začala vás trápiť bolesť v okolí zuba? Bolia vás ďasná, či zub na podnet alebo len tak, sám od seba? Príčin bolesti existuje mnoho. V tomto článku sa dozviete o aké príčiny sa môže jednať, kedy je možné problém riešiť doma a kedy už vyhľadať lekársku pomoc.  

MDDr. Antónia Rošková
logo 31.december 2024 · 4 min čítania

Príčiny bolesti ďasna okolo zuba

  • Gingivitída
  • Parodontitída
  • Perikoronitída 
  • Zubný kaz
  • Infekcia

Gingivitída

Jednou z veľmi častých príčin bolesti ďasien je ich zápal, nazývaný tiež gingivitída. Príčinou zápalu je nedostatočná hygiena, následkom čoho sa na zuboch hromadí povlak. Ten obsahuje zvyšky potravy a veľké množstvo baktérií, ktoré ďasná dráždia. Zapálené ďasná sú červené, opuchnuté a krvácajú na podnet. Veľmi častá je aj citlivosť, a to najmä pri čistení zubov. 

Parodontitída

Ak sa zápal ďasien nelieči, šíri sa hlbšie a postihuje tkanivá závesného aparátu zuba. Ide o ochorenie nazývané parodontitída. Pre parodontitídu je typický úbytok kosti a rozpúšťanie väzivových vláken, ktoré držia zub na svojom mieste. Kosť ustupuje a zub sa môže začať kývať. Chronická parodontitída nebolí, ak ale nastane jej akútne vzplanutie môže sa vytvoriť tzv. parodontálny absces, ktorý sa prejavuje opuchom v okolí zuba a výraznou bolestivosťou.

Perikoronitída 

Veľmi častou príčinou bolesti ďasna je aj tzv. perikoronitída. Ide o zápal mäkkých tkanív, ktoré obklopujú korunku čiastočne prerezaného zuba. Najčastejšie sa s týmto zápalom stretávame u mladých dospelých, kedy nastáva prerezávanie zubov múdrosti. Stolička sa začne prerezávať do ústnej dutiny, avšak pre nedostatok priestoru alebo svoju nesprávnu polohu sa prereže len čiastočne.

Sliznica, ktorá túto čiastočne prerezanú korunku zuba obklopuje sa nazýva operkulum a znemožňuje dostatočnú hygienu. Následkom je hromadenie povlaku, dráždenie sliznice a vznik zápalu. Opuch a bolesť sprevádzajú tento nepríjemný stav, ktorý sa častokrát končí extrakciou príčinného zuba. 

Zubný kaz

Zubný kaz môže byť taktiež príčinou bolesti ďasna. Až 8 z 10 kazov vzniká v medzizubnom priestore. Prvotné povrchové odvápnenie sa postupne mení na dieru v zube, kde sa zachytáva zubný povlak, baktérie a zvyšky jedla, ktoré spôsobujú zápal medzizubnej papily. Tá je opuchnutá, červená a na podnet krváca. Chronický zápal sa zväčša neprejavuje intenzívnou bolesťou, skôr len citlivosťou. Avšak akútne vzplanutie zápalu medzizubnej papily môže byť veľmi bolestivé a pripomínať dokonca bolesť zuba. 

zubny kaz

Infekcia

Každý z nás pozná opar alebo tzv. herpes. Ide o ochorenie spôsobené vírusom herpes simplex, ktorý sa prejavuje výsevom na pere. Vedeli ste, že prvotné infikovanie týmto vírusom nevedie hneď k vzniku oparu? Primárna infekcia vírusom herpes simplex sa môže prejaviť ochorením nazývaným gingivostomatitis herpetica. Typicky sa objavuje v detskom veku, medzi 1. až 5. rokom života, spôsobuje zápal a bolesť ďasien a slizníc, výsev malých pľuzgierikov v ústnej dutine, zvýšenú teplotu a celkovú malátnosť a únavu. 

Bolesť ďasien môže byť okrem iného spôsobená aj mechanickým podráždením (napr. nesprávne sediacou protézou) alebo chemicky (náplne do elektronických cigariet, alergia na zložky zubných pást alebo vôd). Rovnako môže byť bolesť ďasien spôsobená poranením tvrdými potravinami, či kefkou. Alebo sa bolesť môže spájať aj s celkovými stavmi organizmu (nedostatok vitamínov, hormonálne zmeny, cukrovka…). 

herpes na perách ženy

Ako rozpoznať vážnejšie príznaky? 

Bolesť ďasna nemusí znamenať hneď vážny problém – bolesť spôsobená mechanickým poranením v priebehu pár dní zmizne ak sa odstráni vyvolávajúci podnet, rovnako rozpoznanie chemického podráždenia a jeho odstránenie vedie k okamžitej úľave. Zanedbanie ústnej hygieny už v priebehu 7 dní vedie k rozvoju gingivitídy, avšak jej opätovné zlepšenie a správne odstraňovanie zubného povlaku stav veľmi rýchlo vyrieši. 

Parodontitída, zubný kaz či perikoronitída si vyžadujú zásah lekára. Pri akútnom vzplanutí parodontitídy býva prítomná výrazná bolesť, opuch v okolí jedného alebo viacerých zubov, zub môže byť kývavý a bolieť pri žuvaní. Neliečený stav vedie k veľmi rýchlemu zhoršeniu a môže skončiť až stratou zuba. 

Perikoronitída môže byť akútna alebo chronická. Aj pri chronickom zápale sa však objavujú fázy akútneho vzplanutia zápalu, ktoré sú spojené s bolesťou, opuchom a niekedy aj so zvýšenou teplotou. 

Ak je príčinou zápalu ďasna zubný kaz, je taktiež potrebný zásah zubného lekára. Nakoľko okrem bolesti samotného ďasna býva prítomná aj bolesť na sladké a studené podnety. Neliečený zubný kaz vedie k zväčšeniu, zápalu zubného nervu a komplikáciám súvisiacim so zápalom zubnej drene. 

Domáce metódy úľavy od bolesti a kedy vyhľadať odbornú pomoc

Ako sme už spomínali vyššie, ak je príčinou bolesti mechanické alebo chemické podráždenie, stačí odstrániť vyvolávajúcu príčinu. Pomôcť s úľavou od bolesti môžu v tomto prípade aj výplachy repíkom alebo voľnopredajnou ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu, ktorá má antibakteriálne účinky. 

Lieky od bolesti (ako napr. paralen, novalgin či ibalgin), či studené obklady môžu pomôcť s intenzitou bolesti, ale vyvolávajúcu príčinu neriešia. Ak je problémom kaz, infekcia, parodontitída alebo napr. prerezávajúca sa osmička, je nutné vyhľadať lekára a odstrániť  príčinu ťažkosti. 

lieky od bolesti zubov

Ak sa ošetrí zubný kaz, zubná papila sa v priebehu pár dní zahojí a ťažkosti kompletne vymiznú. Rovnako ak je príčinou bolesti prerezávajúca sa osmička a jej normálne prerezanie sa do budúcnosti nepredpokladá, jej vytrhnutie vedie k úľave od bolesti. Parodontálny absces je potrebné ošetriť a ťažkosti tiež vymiznú. Dôležité je v tomto prípade dostať pod kontrolu aj parodontitídu a zabrániť jej zhoršeniu, aby sa ťažkosti opäť nezopakovali. 

Prevencia bolesti ďasna okolo zubov

Bolesť ďasna je veľmi komplexná téma, keďže existuje veľké množstvo príčin, ktoré ju môžu spôsobovať. Z toho dôvodu je veľmi ťažké vypísať konkrétne preventívne kroky umožňujúce jej predchádzať. Existujú však zaručené opatrenia, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa ťažkostiam so zubami celkovo:

  1. Správna ústna hygiena – mäkká kefka a správna technika čistenia zubov 
  2. Používanie medzizubných pomôcok – medzizubné kefky a zubná niť 
  3. Pravidelná dentálna hygiena 
  4. Zdravá strava – strava bez vysokého obsahu jednoduchých cukrov pomáha predchádzať vznikom zubného kazu a komplikáciám s ním súvisiacich, strava bohatá na vitamíny a minerály
  5. Pravidelné preventívne prehliadky – odhalia problémy včas, častokrát ešte predtým ako dôjde k rozvinutiu príznakov 

Záver 

Bolesť ďasna môže mať mnoho príčin – od bežnej gingivitídy až po vážnejšie problémy, ktoré vyžadujú zásah lekára. Je preto dôležité neignorovať bolesť a príznaky, ktoré telo vysiela. Ak bolesť pretrváva, zhoršuje sa, je spojená s krvácaním, opuchom alebo zhoršením celkového stavu, vyhľadajte zubného lekára. Včasný zásah odborníka môže byť veľmi dôležitý. Prevencia však hrá kľúčovú úlohu a preto nezanedbávajte správnu hygienu a pravidelné návštevy zubného lekára. 

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up