Biely povlak na jazyku: Prečo sa tvorí a ako sa ho zbavíte
Jazyk je svalový orgán v ústnej dutine, ktorý sa podieľa na mnohých funkciách ako sú jedenie, rozpoznávanie chuti, či rozprávanie. Povrch jazyka je krytý sliznicou, na ktorej sa nachádzajú drobné výbežky nazývané papily.
Za normálnych okolností je povrch jazyka ružový. Na jeho povrchu sa môže nachádzať tenká vrstva priesvitného alebo bledého povlaku. Tento povlak je fyziologický – vzniká usadením slín, zvyškov potravy a baktérií, ktoré žijú v ústnej dutine a udržiavajú ju v rovnováhe a zdravú.
Čo je príčinou bieleho povlaku na jazyku?
Povlak na jazyku sa môže zmeniť. Pri niektorých stavoch, či ochoreniach sa mení množstvo povlaku, rastie jeho hrúbka, či dokonca sa zmení jeho farba. Biely povlak na jazyku je častým nálezom v ústnej dutine a príčin, ktoré túto zmenu spôsobujú je mnoho.
Medzi najčastejšie príčiny bieleho povlaku patrí nedostatočná ústna hygiena. Povlak na jazyku je normálnym nálezom v ústach pacienta. Ide o tenkú vrstvu na povrchu jazyka zloženú zo slín, odumretých buniek sliznice, zvyškov potravy a baktérií. V prípade nedostatočnej ústnej hygieny sa na jazyku hromadí viac a viac zvyškov potravy, množia sa v ňom mikroorganizmy a jeho hrúbka rastie.
Nedostatočný príjem alebo nadmerný výdaj tekutín spôsobujú dehydratáciu organizmu. Výsledkom je znížená tvorba slín, ktoré prirodzene obmývajú ústnu dutinu. Suché sliznice a jazyk sú tak náchylnejšie na usádzanie baktérií a ich množenie. Povlak na jazyku sa zvýrazňuje a hrubne.
Zníženú tvorbu slín môžu spôsobovať aj niektoré druhy liekov, typická je tiež u onkologických pacientov po rádioterapiách v oblasti hlavy a krku alebo je spôsobená chemoterapiou.
Dýchanie ústami vysušuje ústnu dutinu. Rovnako ako v predchádzajúcich príkladoch aj tu dochádza k zníženiu prirodzeného obmývania ústnej dutiny, zvýšenému množeniu baktérií a zvýrazneniu bieleho povlaku na jazyku.
Fajčenie a užívanie tabakových výrobkov irituje jazyk a zvyšuje na ňom počet odumretých buniek, výsledkom čoho je biely až žltkastý povlak na jazyku.
Kedy biely povlak na jazyku nie je v poriadku?
Nedostatočná hygiena, dehydratácia organizmu či fajčenie sú ľahko riešiteľné príčiny bieleho povlaku. Existujú však ochorenia, ktoré sa môžu okrem iného prejavovať aj bielym povlakom na jazyku a je potrebné ich liečiť pod vedením odborníka.
Ochorenie | Popis | Príznaky a liečba |
---|---|---|
Kandidóza | Kvasinkové ochorenie spôsobené premnožením Candida albicans | Biely povlak, pálenie jazyka, bolestivé prežúvanie a prehĺtanie, liečba antimykotikami |
Lichen ruber planus | Zápalové autoimunitné ochorenie | Biele čiary alebo bolestivé vredy, liečba pod vedením odborníka |
Leukoplakia | Slizničná zmena bielej farby spôsobená chronickým dráždením | Biely povlak ohraničený oproti okoliu, možná chirurgická liečba alebo laserom, kontrola kvôli nádorovému potenciálu |
Kandidóza je kvasinkové ochorenie spôsobené premnožením druhu Candida albicans v ústnej dutine. Candida je kvasinka, ktorá bežne osídľuje sliznice ľudského tela a pokiaľ žije v rovnováhe s ostatnými druhmi mikroorganizmov, nespôsobuje žiadne ťažkosti.
Celkové ochorenia, diabetes, lieky či chronický stres môžu viesť k narušeniu bakteriálnej rovnováhy a premnoženiu niektorého druhu mikroorganizmov. Kandidóza sa prejavuje bielym povlakom na jazyku, po zoškrabnutí ktorého sliznica krváca. Prítomné tiež býva pálenie jazyka a slizníc, bolestivé prežúvanie jedla či prehĺtanie.
Lichen ruber planus je zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožu a sliznice. Orálny lichen planus môže byť lokalizovaný na vnútornej strane líc a bokoch jazyka. Najčastejšie môžeme na jazyku a sliznici pozorovať biele čiary vytvárajúce akúsi sieť – táto forma býva väčšinou asymptomatická a pacient nemá žiadne ťažkosti. Druhá najčastejšia forma sa prejavuje bolestivymi vredmi v ústnej dutine, ktoré perzistujú a ťažko sa hoja.
Leukoplakia je slizničná zmena bielej farby ohraničená oproti okoliu. Presná príčina leukoplakie nie je známa, predpokladá sa však, že na jej vzniku sa podieľa chronické dráždenie.
Leukoplakia môže vzniknúť kdekoľvek – na jazyku, ďasnách, podnebí alebo vnútornej strane líc. Javí sa ako biela plocha, ktorej povrch môže byť hladký alebo drsný, je však ostro ohraničená oproti okoliu a nedá sa zotrieť. Prítomnosť tejto bielej škvrny môže odhaliť sám pacient alebo zubný lekár pri vyšetrení ústnej dutiny.
Niektoré lézie sa vyhoja same, bez špeciálnej liečby – stačí odstrániť príčinu dráždenia (mechanické dráždenie, fajčenie a pod). Ak po odstránení dráždivého faktoru škvrna nezmizne, je možné ju odstrániť chirurgicky alebo laserom. Dôležité je tento stav nezanedbať, nakoľko malá časť leukoplakii môže progredovať do nádoru.
Ako odhaliť príčinu bieleho povlaku?
V mnohých prípadoch je biely povlak na jazyku len prechodný stav, ktorý nevyžaduje zásah lekára. Objaviť sa môže pri zhoršenej hygiene, pri chorobe ako sú angína, chrípka či prechladnutie, alebo pri dehydratácii organizmu. Po úprave hygieny, zlepšení imunity, či rehydratácii organizmu sa stav sám upravuje.
Niekedy si pacient všimne pretrvávajúci biely povlak na jazyku a upozorní naň lekára a to predovšetkým vtedy, ak sa spája s nepríjemnými pocitmi ako sú pálenie, či bolesť. Niekedy je príčina zjavná, inokedy sú potrebné doplňujúce vyšetrenia. Ak problém pretrváva aj po vylúčení možných príčin, existujú pracoviská, ktoré sa špecializujú práve na ochorenia slizníc.
Ako liečiť povlak na jazyku?
Liečba bieleho povlaku sa vždy odvíja od príčiny – úprava hygieny, doplnenie tekutín či vylúčenie fajčenia vyriešia väčšinu prípadov, prečo sa biely povlak na jazyku objavil.
- Ak je príčinou povlaku premnoženie kvasiniek, je potrebné užívať antimykotiká.
- Ak je príčinou autoimuntitné ochorenie lichen ruber planus, liečba spadá pod odborníka (kožný lekár/ imunológ).
- V prípade leukoplakii je vždy potrebné odstrániť možný vyvolávajúci faktor, ktorý spôsobuje dráždenie.
Ak však biopsia preukáže nádorový potenciál bielej škvrny, je potrebné ju chirurgicky odstrániť.
Záver
Biely povlak na jazyku je bežný nález u mnohých pacientov. Vo väčšine prípadov ide o neškodný prejav celkového stavu organizmu – nedostatok tekutín, ochorenie dýchacích ciest ako sú angína, chrípka či obyčajné prechladnutie a nie je potrebná žiadna špecifická liečba.
V malom množstve prípadov je však nevyhnutné, aby lekár zasiahol a preto sú pravidelné preventívne prehliadky tak dôležité. Nakoľko včasné odhalenie ochorení prináša rýchlejšie výsledky liečby.