Antibiotiká na zuby: Kedy ich skutočne potrebujeme? » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Antibiotiká na zuby: Kedy ich skutočne potrebujeme?

Antibiotiká sú lieky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou modernej medicíny. Svoje využitie našli v mnohých odvetviach všeobecného lekárstva, ale rovnako aj v zubnom lekárstve. A čo to teda tie antibiotiká sú? 

MDDr. Antónia Rošková
logo 05.august 2024 · 4 min čítania

Ide o látky, ktoré dokážu selektívne ničiť mikroorganizmy. Znamená to, že sa podávajú v takých množstvách, pri ktorých síce dochádza k usmrcovaniu mikroorganizmov alebo zastaveniu ich rastu, ale zároveň nenastáva poškodenie ľudského organizmu. 

Antibiotiká sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií – v zubnom lekárstve ich lekár najčastejšie predpisuje pri hnisavých zápaloch pochádzajúcich zo zubov alebo pri ťažších formách zápalu závesného aparátu zuba (ďasna a kostí). V niektorých prípadoch je potrebné aj preventívne podávanie antibiotík pred chirurgickými výkonmi alebo dokonca aj pred dentálnou hygienou u zvlášť rizikových pacientov. 

Kedy sú antibiotiká potrebné a kedy sa používajú v stomatológii?

Aj napriek tomu, že v zubnom lekárstve vieme riešiť mnoho problémov aj bez podania antibiotík, existujú situácie, kedy sa im jednoducho nedá vyhnúť. Pri hnisavých zápaloch je v rámci liečby nevyhnutné odstrániť príčinu. Tou je najčastejšie zub s hlbokým kazom alebo zub s neošetrenými, či nesprávne ošetrenými koreňovými kanálikmi. Okrem bolesti tu môžu pacienta trápiť aj iné príznaky ako napr. veľký opuch, zvýšená teplota a celková slabosť. V závažných prípadoch býva ohrozený až život pacienta. Okrem odstránenia príčiny, je súčasťou liečby aj podávanie antibiotík, ktoré pomôžu bakteriálnu infekciu dostať pod kontrolu. 

antibiotiká lieky tabletky

Antibiotiká sa využívajú aj v liečbe pacientov s parodontitídou, teda so zápalom tkanív, ktoré držia zub na svojom mieste. Pred užívaním antibiotík je možné urobiť vyšetrenie, ktoré určí aký druh baktérií zápal spôsobuje, a antibiotiká zvoliť tak, aby bola liečba čo najúčinnejšia. 

Preventívne užívanie antibiotík 

Podanie antibiotík má v zubnom lekárstve aj preventívny charakter – používajú sa napr. u pacientov po onkologickej liečbe alebo u pacientov užívajúcich lieky proti rednutiu kostí. U týchto pacientov je riziko vzniku zápalovej komplikácie po chirurgickom výkone o čosi vyššie a preto sa antibiotiká podávajú preventívne.

Medzi rizikových pacientov patria tiež pacienti, ktorí v minulosti prekonali zápal vnútornej výstelky srdca alebo pacienti, ktorí majú umelú srdcovú chlopňu. Pri výkonoch u týchto pacientov, kde sa predpokladá, že sa baktérie môžu dostať do krvného obehu je taktiež potrebné preventívne podanie antibiotík. Cieľom je zabrániť baktériám, aby sa usadili na postihnutých častiach srdca a spôsobili tak opakovaný zápal a zhoršenie celkového stavu. Medzi rizikové ošetrenia tu patrí aj úkon ako dentálna hygiena, a to hlavne vtedy, ak má pacient silný zápal ďasien a okolitej kosti. 

uzivanie antibiotik

Druhy antibiotík na zuby a ďasná

Medzi najčastejšie používané “antibiotiká na zuby” patria penicilínové antibiotiká so širokým spektrom účinku. Svojou činnosťou spôsobia, že baktéria začne vylučovať látky, ktorými sa sama zničí. Okrem iného sa využívajú aj alternatívy – napr. antibiotikum s účinnou látkou klindamycín. Toto antibiotikum sa zvykne používať u pacientov, ktorí majú na penicilíny alergiu.

V liečbe parodontitídy, často nazývanej aj paradentóza, sa využíva aj kombinácia viacerých antibiotík. Cieľom je pokryť väčšie množstvo baktérií, ktoré spôsobujú zápal ďasien a kosti. 

Ako správne užívať antibiotiká

Na to, aby boli antibiotiká funkčné je vždy potrebné dodržiavať dávkovanie určené lekárom. Pacient by v žiadnom prípade nemal svojvoľne ukončiť užívanie antibiotík vtedy, keď sa už cíti lepšie. Pokiaľ nedoužívate antibiotiká podľa odporúčaní lekára, zvyšuje sa riziko, že baktérie v tele sa stanú odolnejšie a v budúcnosti môžu zapríčiniť vážnejšie infekčné ochorenia.

konzultacia s lekarom

Rovnako nesprávne ako predčasné ukončenie užívania antibiotík je aj užívanie liekov “ktoré som doma našiel”. Nie každé antibiotikum pôsobí na každý mikroorganizmus, a preto je vždy na zvážení lekára, aké antibiotiká sú tie najlepšie práve u vás.

Antibiotiká bez receptu 

Na trhu je dostupné len jedno antibiotikum na voľný predaj a to liek Dorithricin. Tento liek však svoje využitie v liečbe zápalu ďasien, kostí a ani zubných problémov nenašiel. Používa sa hlavne na bolesť a zápal hrdla. 

Záver

Antibiotiká sú lieky, ktoré sú štandardne viazané na lekársky predpis. Ide o lieky, ktoré usmrcujú baktérie alebo spomaľujú ich rast, čím sú schopné liečiť aj závažné bakteriálne infekcie v ľudskom tele. V zubnom lekárstve sme schopní mnoho ochorení zvládať bez antibiotík, sú ale prípady, kedy je ich podanie nevyhnutné. Ide predovšetkým o závažné hnisavé zápaly sprevádzané rozsiahlym opuchom, teplotou a celkovou slabosťou. Taktiež sa využívajú v liečbe parodontitídy (ľuďmi nazývanej aj paradentóza). Antibiotiká na zápal ďasien alebo na menší zubný kaz neúčinkujú.

Vždy je dôležité v prípade akéhokoľvek problému kontaktovať svojho ošetrujúceho zubného lekára. Typov antibiotík je naozaj mnoho a každý druh účinkuje trochu inak. Niektoré sa musia užívať týždeň, iné sa užívajú len tri dni. Užívanie antibiotík si nikdy nesmie určovať sám pacient, ich výber a dávkovanie vždy určuje ošetrujúci lekár. V opačnom prípade môže nesprávne užívanie antibiotík spôsobiť viac škody ako úžitku.


Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up