Ako liečiť predkus v roku 2023 nielen u detí?
Predkus nie je len estetickou odchýlkou. Častokrát je sprevádzaný funkčnými ťažkosťami, ktoré komplikujú každodenný život pacienta. Zvýšená kazivosť zubov, zápal ďasien, či väčšie riziko zlomenia horných predných zubov sprevádzajú túto častú čeľustnú odchýlku. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo je to predkus, ako vzniká a aké sú možnosti jeho liečby.
Predkus v dospelosti je nielen estetickým problémom. V dôsledku predkusu môže mať pacient problém dovrieť hornú a dolnú peru, čo spôsobuje rad ďalších problémov. Liečba strojčekom je vo väčšine prípadov jedinou možnosťou ako túto odchýlku odstrániť.
Čo je to predkus?
Horný zubný oblúk je v esteticky a tvarovo správnom chrupe väčší ako oblúk dolný. Horné predné zuby by mali byť od dolných predných zubov vzdialené o približne 2 mm. Ak je táto vzdialenosť väčšia hovoríme o čeľustnej odchýlke tzv. predkuse zubov alebo predhryze.
Závažnosť tejto odchýlky stúpa s veľkosťou spomínanej medzery. Mierny predkus horných zubov môžeme pozorovať u mnohých ľudí a tí ho vnímajú skôr ako estetickú odchýlku. Pri veľkej medzere však môže mať pacient okrem zhoršenej estetiky aj funkčné ťažkosti.
Problémy s odhrýzaním potravy, nedovieranie hornej a dolnej pery, či nadmerná suchosť v ústach komplikujú každodenný život našich pacientov a prispievajú k vzniku najčastejších ochorení ústnej dutiny – zubnému kazu a parodontitíde.
Okrem toho u ľudí s predhryzom je podstatne vyššia pravdepodobnosť, že pri úraze dôjde k zlomeniu korunky predných zubov.
Ukážky ďalších čeľustných anomálií si môžete pozrieť v sekcii Pred & Po na našej webstránke.
Ako predkus vzniká?
Na vzniku predkusu sa podieľa viacero faktorov. Do veľkej miery sa tu uplatňuje dedičnosť a preto, ak je predkus prítomný u rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vyskytne aj u ich detí. Okrem dedičnosti sa môžu na vzniku predkusu podieľať aj vonkajšie faktory. Medzi tie, ktoré dokážeme ovplyvniť patria práve zlozvyky.
Cmúľanie palca u detí, cmúľanie cumľa, či dlhodobé pitie nápojov z fľaše s cumľom sú dôležitým faktorom pri vzniku predkusu. Pri týchto zlozvykoch vzniká kontinuálny tlak na predné horné zuby a prednú časť podnebia, následkom čoho sa podnebie deformuje a predné zuby sa vyklápajú smerom von, čím sa zväčšuje ich vzdialenosť od dolných predných zubov.
Zaujímavé informácie nájdete aj na našom Instagrame.
Predkus u detí na mliečnych zuboch
Ako sme už spomínali, cmúľanie palca či cumľa je dôležitý faktor, ktorý môže spôsobiť túto odchýlku. Vplyvom neustáleho tlaku sa predné zuby vyklápajú a vzďaľujú sa od dolných predných zubov. Následkom toho môžeme pozorovať predkus u malých detí už v mliečnom chrupe.
Najideálnejšie je zbaviť sa týchto zlozvykov do konca 2. roku dieťaťa. Po tomto veku sa možnosť samovoľnej úpravy predkusu u detí výrazne znižuje. Následne sa predkus prenáša do trvalého chrupu, môže sa zhoršovať a jeho odstránenie je možné už len liečbou zubným strojčekom.
Vedeli ste, že príčinou tejto odchýlky môže byť aj narušený rast sánky? Jednou z príčin nedostatočného rastu sánky, kedy sa dolné zuby posúvajú oproti horným relatívne dozadu, je predčasná strata mliečnych zubov.
Mliečne zuby, aj napriek tomu, že sú v ústach dieťaťa len dočasne, majú veľmi dôležitý význam. Udržujú miesto pre trvalých nástupcov a pomáhajú správnemu rastu čeľustí. Predčasná strata mliečneho zuba v sánke môže nepriaznivo ovplyvniť jej rast.
Práve preto v prípade, že Vaše dieťa príde o niektorý zo zúbkov, je potrebné poradiť sa so zubným lekárom ako najlepšie riešiť túto situáciu a predchádzať možným nežiaducim následkom
Zistite ešte dnes ako vám Ortho Keep Smiling dokáže pomôcť
Konzultácia – ponúkame vám bezplatnú konzultáciu online formou alebo priamo u nás v ambulancií
Strojčeky na zuby – ponúkame vám 3 druhy strojčekov na zuby
Predkus u dospelých zvyšuje riziko ďalších dentálnych tažkostí
Predkus v dospelosti je nielen estetickým problémom. V dôsledku predkusu môže mať pacient problém dovrieť hornú a dolnú peru, často pozorujeme nočné dýchanie ústami, ktoré stav ešte viac komplikuje. Líca neustále tlačia na zubné oblúky z boku a spôsobujú ich zužovanie. Následkom toho sa táto odchýlka ešte prehlbuje.
Pri nočnom dýchaní sa na zuboch usádza viac povlaku. Zuby nie sú obmývané slinou, ktorá má ochranný účinok a to vedie k vzniku zápalu ďasien a podstatne sa zvyšuje aj riziko vzniku zubného kazu.
Pri úrazoch, či už pri páde na tvár alebo pri údere do oblasti úst, môže dôjsť k zlomeniu korunky predných zubov. Tieto úrazy sa podstatne častejšie vyskytujú práve u pacientov s predkusom.
Všetky tieto situácie môžu komplikovať život dospelého pacienta a jediným riešením je v tomto prípade liečba predhryzu strojčekom. Výsledkom liečby je estetický a zdravý úsmev.
Ortodontická liečba predkusu je častokrát jedinou možnosťou
Trápi Vás alebo Vaše deti predkus, či niektoré zo spomínaných ťažkostí? Chceli by ste vedieť ako sa ho zbaviť? Sme tu pre Vás. Liečba strojčekom je vo väčšine prípadov jedinou možnosťou ako túto odchýlku odstrániť.
Neváhajte a kontaktujte nás. Objednať sa na bezplatnú konzultáciu môžete už dnes.
K liečbe predkusu môžeme pristúpiť už v detskom veku. U mladších detí, kde prevažujú mliečne zuby sú voľbou číslo jeden snímateľné aparáty. Snímateľné strojčeky sa nosia väčšinou v noci a ich úlohou je tlačiť na zuby. Cieľom je dostať zuby do správneho postavenia, rozšíriť zubné oblúky a usmerniť rast čeľuste a sánky.
U starších detí so zmiešaným chrupom a dospelých môžeme pristúpiť k liečbe fixným strojčekom. Aj v tomto prípade, je cieľom vytvoriť dostatok priestoru pre zuby, rozšíriť zubné oblúky a zaradiť zuby do správneho postavenia. Výsledkom liečby je estetický a zdravý úsmev, bez predkusu.
Na nasledujúcej animácii si môžete pozrieť, ako vyzerá priebeh tejto liečby.
V niektorých závažnejších prípadoch je nutná aj chirurgická liečba. Táto operácia sa vykonáva vždy až v dospelosti, po ukončení rastu čeľustných kostí. Cieľom chirurgickej liečby je upraviť vzájomnú polohu čeľuste a sánky. Aj v týchto prípadoch je liečba strojčekom nevyhnutná. Pacient musí zubný strojček nosiť pred aj po samotnej operácii.
Aký strojček na zuby dokáže pomôcť na predkus?
Klasický strojček
- Poskytuje účinný a rokmi overený spôsob narovnania zubov
- Na predných plôškach zubov sú nalepené kovové zámky, do ktorých je ukotvený kovový drôt pomocou malých elastických gumičiek. Tento drôt má tvarovú pamäť a preto na zuby vyvíja jemný tlak, ktorým ich postupne dostáva do požadovanej polohy.
- Existuje aj v estetickejšej variante a to vďaka dostupnosti priehľadných zámok, ktoré sú podstatne menej nápadné ako zámky kovové a preferované sú hlavne v dospelom veku.
- Tento typ strojčeka je finančne najdostupnejšou variantou.
Do 18. roku života zdravotné poisťovne prispievajú na časť nákladov spojených s čeľustno-ortopedickou liečbou.
Damon strojček
- Damon technológia strojčekov je v súčasnosti najnovším systémom liečby krivých zubov.
- Táto technológia spočíva vo voľnom uložení drôtu v tvz. samoligovacích zámkoch, vďaka čomu je posun zubov efektívnejší.
- Jeho benefitmi sú tak skrátená dĺžka liečby a menej časté návštevy zubnej ambulancie.
- Najväčšou výhodou však ostáva to, že Damon strojček je schopný vyliečiť aj ťažšie diagnózy bez potreby vytiahnutia zdravých zubov.
Invisalign
- Predkus je možné liečiť aj strojčekmi Invisalign.
- Na rozdiel od klasického či Damon strojčeka, metóda Invisalign využíva na liečbu sériu priesvitných individuálne zhotovených dláh, ktoré svojim tlakom upravujú polohu zubov.
- Najväčšou výhodou tohto typu strojčeka je jeho estetika.
- Dlahy sú prakticky neviditeľné, takže počas celej liečby si takmer nikto nevšimne, že strojček nosíte.
Kompletný cenník služieb nájdete na našej webovej stránke.
Aký je rozdiel medzi klasickým a Damon strojčekom?
Výhody Damon strojčeka | Výhody klasického strojčeka |
rýchlejšia a efektívnejšia liečba | lacnejšia liečba |
najmodernejšia technológia | dostupnosť keramickej verzie |
nižší počet návštev | |
menej bolestivý posun zubov | |
dostupnosť keramickej verzie |
Ortodontickou liečbou je možné súčasne vyriešiť viaceré odchýlky
Mierny predkus horných zubov je častokrát považovaný za estetický problém. Čím je však odchýlka medzi horným a dolným zubným oblúkom väčšia, tým stúpa riziko aj ďalších funkčných ťažkostí.
Z nesprávneho postavenia zubov môže vzniknúť mnoho iných ochorení. Akékoľvek čeľustné anomálie, napríklad medzerovitý chrup alebo neprávne postavenie zubov, či čeľuste je potrebné riešiť dostatočne včas, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.
Najlepšie čo môžete urobiť, je obrátiť sa na odborníka. Ortodontickou liečbou pacientom pomáhame znížiť riziko kazivosti zubov, ochorení paradontu či problémov s čeľustným kĺbom.
Mnohokrát sa pacienti po vyriešení tohto nielen estetického problému cítia sebavedomejšie a spokojnejšie.
Predkus pred a po
Na nasledujúcich fotografiách môžete vidieť výsledky počas liečby u našich pacientov už po 7 mesiacoch.
Zhrnutie
Predkus trápi mnohých pacientov a jeho závažnosť je daná veľkosťou medzery medzi hornými a dolnými prednými zubami. Vo väčšine prípadov sa však nejedná len o estetickú odchýlku. Predkus so sebou prináša množstvo komplikácií, ktoré dokážu znepríjemniť každodenné fungovanie pacienta. Jedinou možnosťou ako sa zbaviť týchto ťažkostí je zveriť sa do rúk odborníka. Liečba strojčekom je ideálnym riešením, ktorý Vám pomôže dosiahnuť nielen krásny, ale hlavne zdravý úsmev. Začnite s liečbou už dnes!