Zubný kameň: Ako vzniká a ako ho odstrániť? » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Zubný kameň: Ako vzniká a ako ho odstrániť?

Určite každý z nás počul o zubnom povlaku – ide o mäkký nános na povrchu zubov, ktorý je zložený zo slín, baktérií a zvyškov potravy. Povlak je jednoducho odstrániteľný pomocou zubnej kefky pri dennom čistení zubov. Odstraňujeme spolu s ním baktérie, ktoré sú zodpovedné za vznik zubného kazu, či zápalu ďasien.

MDDr. Antónia Rošková
logo 05.júl 2024 · 3 min čítania

Čo ale v prípade, ak zubný povlak neodstránime dostatočne? Ukladaním minerálnych látok zo slín do zubného povlaku nastáva postupne jeho tvrdnutie – vzniká zubný kameň. V ústach sa nachádzajú miesta, ktoré sú na jeho tvorbu náchylnejšie. Sú lokalizované v okolí vývodov slinných žliaz, preto najčastejšie vidíme nánosy zubného kameňa v okolí horných stoličiek a pri dolných zuboch z ich vnútornej strany. Jeho prítomnosť dráždi ďasná, spôsobuje ich zápal a môže byť príčinou predčasnej straty zubov. V článku sa dočítate ako s kameňom bojovať a čo robiť, aby sa vám na zuboch vytváral menej.

Čo je zubný kameň?

Zubný kameň je mineralizovaný zubný povlak. Vzniká už na týždeň starom zubnom povlaku. Jeho povrch je drsný a rýchlo sa na ňom ukladajú ďalšie a ďalšie vrstvy povlaku, ktoré môžu mineralizovať a hrúbka zubného kameňa tak rastie. Najčastejšie ho pozorujeme v oblasti horných stoličiek a na vnútornej ploche dolných zubov. 

Okrem toho býva viditeľný aj v medzizubných priestoroch – nie však voľným okom, ale na rtg snímkach zhotovených v rámci preventívnej prehliadky. Rovnako platí, že pre jeho vznik je potrebná prítomnosť zubného povlaku.  Rovnica je jednoduchá – ak nie je povlak, nie je ani zubný kameň. 

Ako vplýva zubný kameň na zdravie? 

Prítomnosť zubného kameňa má hneď niekoľko negatívnych účinkov na zdravie ústnej dutiny 

  • zubný kameň je tvrdý a drsný, čím spôsobuje mechanické dráždenie ďasien a okolitých mäkkých štruktúr
  • na jeho drsnom povrchu sa jednoduchšie zachytáva zubný povlak, ktorý tiež mineralizuje a hrúbka kameňa tak len rastie
  • baktérie na povrchu zubného kameňa môžu byť príčinou vzniku zubného kazu a zápalu ďasien
  • ďasná sú zapálené a krvácajú, spočiatku len pri čistení a neskôr aj spontánne
  • zápal ďasien sa postupne šíri do hĺbky a postihuje celý závesný aparát zuba (parodontitída) – kosť ustupuje a zuby sa môžu začať kývať 
  • s postupujúcim zápalom môže dôjsť k predčasnej strate zubov

Príčiny vzniku zubného kameňa

Ak nie je zubný povlak, nie je ani zubný kameň. Hlavnou príčinou vzniku zubného kameňa teda ostáva nedostatočná ústna hygiena. Ide predovšetkým o kritické a horšie čistiteľné miesta – medzizubné priestory, zuby v zadných úsekoch chrupu a vnútorné plôšky zubov. Kombinácia týchto miest spolu s prítomnosťou sliny je kľúčová pre tvorbu zubného kameňa. 

Práve preto je potrebné siahnuť po vhodných pomôckach, ktoré vám pomôžu tieto miesta lepšie vyčistiť a vy sa tak vyhnete novej tvorbe zubného kameňa. Ide predovšetkým o používanie medzizubnej kefky, ktorou odstránite zubný povlak medzi zubami.

Single kefka vám pomocou svojej malej, šikovnej hlavičky umožní vyčistiť vonkajšie plôšky zadných zubov, žuvacie plôšky a vnútorné plôšky v okolí ďasien, kde sa zubný povlak ukladá najviac.

Ako odstrániť zubný kameň?

Žiadne domáce pokusy, sódy bikarbóny, kyseliny citrónové a oleje vám zubný kameň neodstránia správne. Zubný kameň je pevne prichytený na sklovinu a jeho násilným odstránením si môžete skôr ublížiť, ako pomôcť. Spomínané látky môžu spôsobiť podráždenie ďasien, slizníc a niektoré dokonca aj narušiť sklovinu. Výsledkom by tak mohla byť bolesť ďasien alebo citlivosť zubov. Na žiadne domáce recepty sa preto nespoliehajte a nechajte odstránenie kameňa na odborníkov.

dentalna hygiena

Zubný kameň je potrebné odstrániť pomocou ultrazvuku – ten svojimi vibráciami je schopný narušiť celistvosť zubného kameňa a jeho spojenie so zubnou sklovinou. Na dočistenie medzizubných priestorov môže dentálna hygienička alebo hygienik použiť špeciálne škrabky/kyrety, ktorými zo zubov opatrne zoškrabne zvyšky zubného kameňa tam, kde sa ultrazvuk nedostal. Pigmenty následne odstráni pomocou pieskovania a zuby vám vyleští pomocou špeciálnej leštiacej pasty.

V žiadnom prípade neodporúčame používať voľnopredajné “ultrazvuky”, ktorými si môžete poškodiť sklovinu. Ryhy na povrchu skloviny by mohli následne viesť k citlivosti, zvýšenému ukladaniu zubného povlaku a tvorbe zubného kameňa vo väčšej miere.

Prevencia zubného kameňa

S výberom vhodných pomôcok vám vie pomôcť váš zubný lekár alebo dentálna hygienička. Kefka by nemala byť príliš tvrdá, ale ani príliš mäkká. Primeraný tlak zabezpečí odstránenie zubného povlaku, a zároveň si ňou nebudete zbytočne dráždiť ďasná. 

Tam, kam sa nedostanete klasickou kefkou je potrebné siahnuť po single kefke. Na záver každého čistenia prichádza vyčistenie medzizubných priestorov – s tým vám pomôže medzizubná niť alebo malé medzizubné kefky. Výber správnej veľkosti je kľúčový pre efektívne čistenie. 

Zubný kameň je tvrdý nános na povrchu zubov, ktorý vzniká stvrdnutím zubného povlaku. Jeho prítomnosť ohrozuje celý závesný aparát zuba – ďasná, kosť, úpony zuba ku kosti a samotný zub. Výsledkom dlhodobo zanedbaného stavu môžu byť kazy, kývavosť zubov a ich predčasná strata. Riešenie je jednoduché – pravidelná dentálna hygiena. Pomocou špeciálnych nástrojov a prístrojov, je možné kameň veľmi ľahko odstrániť. U dospelých sa odporúča absolvovať dentálnu hygienu dvakrát ročne, alebo podľa určenia dentálnej hygieničky. Následné udržiavanie stavu po dentálnej hygiene zabezpečíte pravidelnou domácou starostlivosťou. 

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up