Zápal slinnej žľazy  » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Zápal slinnej žľazy 

Bolesť alebo nepríjemné pocity v tvárovej oblasti môže mať veľa príčin. Niekedy môže byť príčinou opuchu, bolesti a narušenia normálneho fungovania práve zápal slinnej žľazy, nazývaný tiež sialoadenitída.

MDDr. Antónia Rošková
logo 29.jún 2024 · 3 min čítania

Zápal môže byť lokalizovaný len v časti žľazy alebo celej slinnej žľaze. Najčastejšie vzniká na podklade infekcie, ktorá sa do žľazy dostala buď z ústnej dutiny cestou slinných vývodov, krvou alebo lymfou, resp. sa zápal na žľazu rozšíril prestupom infekcie z okolia. 

Slinné žľazy

V okolí úst sa nachádzajú 3 páry veľkých slinných žliaz – príušná, podjazyková a podsánková slinná žľaza. Z nich je najčastejšie zápalom postihnutá práve žľaza príušná. Úlohou slinných žliaz je produkovať sliny, zvlhčovať ústnu dutinu a prijímanú potravu, podieľajú sa na počiatočnom trávení niektorých jej zložiek, a v neposlednom rade napomáhajú udržiavať ústnu dutinu v rovnováhe a zdravú. Zápal slinnej žľazy narúša produkciu slín a bráni jej správnemu fungovaniu. V neposlednom rade býva príčinou nepríjemných pocitov a bolesti. 

slinné žľazy u človeka
Slinné žľazy človeka:
1) príušná žľaza 2) podsánková žľaza 3) podjazyková žľaza

Zápaly slinných žliaz môžeme podľa dĺžky trvania rozdeliť na akútne a chronické a podľa príčiny na infekčné a neinfekčné. 

Infekčné zápaly slinných žliaz 

Infekčné sialoadenitídy môžu byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Bakteriálne zápaly sú najčastejšie vyvolané baktériou Staphylococcus aureu a Streptococcus viridans. Vyvolávajúcimi faktormi býva znížena produkcia slín, stagnácia sliny vo vývode slinnej žľazy a nedostatočná ústna hygiena. 

  • Prejavuje sa opuchom slinnej žlazy, začervenaním kože v danej oblasti, zvýšenou teplotou a zväčšením lymfatických uzlín. Z vývodu slinnej žľazy vyteká zakalená slina alebo hnis. Tento stav môže byť bolestivý a do značnej miery nepríjemný. Jeho diagnostika je však pomerne jednoduchá – prejavy ochorenia jednoznačne napovedajú, kde sa nachádza príčina. Doplniť možno sonografické vyšetrenie.
  • Je spôsobený baktériami a prejavuje sa odlišne. Slinná žľaza  v takom prípade produkuje menej slín, je tuhá, zdurená, ale nebolestivá. Takýto chronický zápal je typický skôr u starších pacientov alebo osôb liečených rádioterapiou. Príčinou chronického zápalu môže byť aj prítomnosť slinného kameňa vo vývode žľazy. 
  • Sú najčastejšie spôsobené paramyxovírusom alebo cytomegalovírusom. Paramyxovírus vyvoláva tzv. parotis epidemica, známu aj ako mumps. Ide o ochorenie typické pre detské kolektívy. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Spočiatku sa objavujú nešpecifické príznaky ako bolesť hlavy, zvýšená teplota a nevoľnosť. Postupne sa objavuje jedno alebo obojstranné zdurenie príušnej žľazy a celková slabosť. Ochorenie spontánne ustupuje za 5 až 10 dní.
  • Liečba je zameraná len na zmiernenie príznakov (obklady, pitný režim a miernenie teploty). Ochorenie sa diagnostikuje na základe príznakov a dôkazom špecifických protilátok. Po prekonaní tohto ochorenia má človek trvalú imunitu. Ochorenie je však zvlášť nebezpečné v dospelosti, nakoľko jeho priebeh môže byť komplikovaný zápalom mozgových blán a semenníkov/vaječníkov. 

Neinfekčné sialoadenitídy 

Neinfekčné sialoadenitídy tvoria menšiu skupinu zápalov. Vyskytnúť sa môžu ako následok rádiačnej terapie alebo pri otravách ortuťou či olovom. 

Príznaky zápalu slinnej žľazy 

  • opuch a zdurenie slinnej žľazy je typickým príznakom zápalu slinnej žľazy 
  • spontánna bolesť sa objavuje predovšetkým pri akútnych zápaloch 
  • začervenanie kože nad postihnutou žľazou
  • hnisavý výtok či prítomnosť zakalenej sliny sú taktiež príznakom akútneho bakteriálneho zápalu 
  • obmedzené otváranie úst a nepríjemné pocity v danej oblasti pri rozprávaní a jedení
  • celková slabosť či zvýšená teplota 

Diagnostika sialoadenitídy 

V mnohých prípadoch sa diagnostika opiera o klasické príznaky. Diagnostiku je možné doplniť o ďalšie diagnostické metódy:

  • krvné vyšetrenie 
  • zobrazovacie metódy s využitím ultrazvuku, CT alebo magnetickej rezonancie
  • sialografiu, pri ktorej sa do vývodu žľazy vstriekne kontrastná látka a následne sa žľaza zobrazí pomocou rtg snímku
  • endoskopické vyšetrenie žľazy na zobrazenie vývodov slinnej žľazy a diagnostiku prípadnej obštrukcie alebo odber vzorky tkaniva 

Výber konkrétnej diagnostickej metódy určuje lekár podľa anamnézy, klinického obrazu a fyzikálnej vyšetrenia pacienta. 

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling

Zistite ešte dnes ako vám Ortho Keep Smiling dokáže pomôcť

Konzultácia – ponúkame vám bezplatnú konzultáciu online formou alebo priamo u nás v ambulancií

Strojčeky na zuby – ponúkame vám 3 druhy strojčekov na zuby

Liečba zápalu slinnej žľazy 

Výber správneho liečebného postupu závisí od príčiny vzniku ochorenia. 

  • antibiotická terapia je liečbou voľby pri zápaloch slinnej žľazy na bakteriálnom podklade
  • symptomatická terapia sa využíva pri vírusových zápaloch na zmiernenie vysokej teploty, bolesti a opuchu 
  • chirurgický zákrok je potrebný pri rozsiahlych hnisavých zápaloch alebo vtedy, ak je príčinou zápalu slinný kameň, ktorý je potrebné odstrániť
  • v každom prípade je dôležité zvýšiť príjem tekutín a hydratovať organizmus, pomôcť môžu aj obklady a šetrné masáže

Sialoadenitída je stav, ktorý môže komplikovať normálne fungovanie. Slinné žľazy majú dôležitú úlohu pri udržiavaní ústneho zdravia, pri jedení aj rozprávaní. Narušenie ich funkcie so sebou prináša mnohé komplikácie a preto je dôležité akékoľvek príznaky ich ochorenia riešiť včas. 

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up