Zápal okostice: príznaky, príčiny, liečba
Bratislava Michalovce Birmingham

Zápal okostice: príznaky, príčiny, liečba 

Okostica alebo tiež periost je pevný väzivový obal pokrývajúci povrch kostí. Okostica je bohato cievne a nervovo zásobená a to je hlavný dôvod, prečo je zápal okostice veľmi bolestivý stav, ktorý pacienta prinúti k okamžitému vyhľadaniu lekárskej pomoci.

MDDr. Antónia Rošková
logo 11.marec 2024 · 4 min čítania

Ako zápal okostice vznikne? 

Najčastejšou príčinou vzniku zápalu okostice je neošetrený hlboký zubný kaz. Zubný kaz je na začiatku jeho vzniku lokalizovaný v sklovine a dokonca si nemusí vyžadovať žiadnu liečbu. V momente kedy sa kaz rozšíri z povrchovej vrstvy skloviny do jej hlbších častí, prípadne ak už zasahuje do zuboviny – je potrebné zubný kaz vyčistiť a zub ošetriť pomocou zubnej výplne. Ošetrenie zubného kazu je najčastejší výkon v zubných ambulanciách.

Ak sa zubný kaz neošetrí, dochádza k jeho zväčšovaniu, až sa priblíži k dreňovej dutine zuba. Tam sa nachádzajú cievy a nervy, ktoré za normálnych okolností zabezpečujú zubu jeho výživu a pevnosť. Baktérie zo zubného kazu sa tak dostanú k zubnej dreni, spôsobia jej odumretie a cestou koreňových kanálikov putujú až do kosti okolo koreňa, kde sa množia a spôsobujú tvorbu hnisu. Hnis sa spočiatku hromadí len v okolí koreňa, postupne si však vytvára cestičku, aby sa dostal von. V momente, kedy dôjde k nahromadeniu hnisu pod okosticou – vznikajú typické príznaky zápalu okostice. 

Zápal okostice alebo tiež subperiostálny absces

Nahromadenie hnisu pod okosticou sa odborne označuje aj ako štádium subperiostálneho abscesu. Tlak, ktorý nahromadený hnis spôsobuje sa prejavuje 

  • veľkou bolesťou, ktorú dokáže pacient lokalizovať
  • opuchom a začervenaním
  • pocitom povystúpeného zuba
  • horúčkou 
  • zväčšenými lymfatickými uzlinami

Ak sa stav v tomto štádiu nerieši, dochádza k prasknutiu subperiostálneho abscesu a hnis sa nahromadí pod sliznicou – ide o štádium tzv. submukózneho abscesu. Nakoľko je sliznica elastická a už nedochádza k pôsobeniu tlaku pod periostom, bolesť sa výrazne zmierňuje. Neznamená to však, že sa stav zahojil. Vždy je potrebné odstrániť príčinu!

Diagnostika zápalu okostice je zväčša jednoduchá

Pacient prichádza do zubnej ambulancie s bolesťou, zvýšenou teplotou a zimnicou. Najčastejšie udáva nepretržitú bolesť, pocit povystúpeného zuba a na postihnutej strane nie je schopný pre bolesť ani jesť. 

Pri vyšetrení v ústach lekár najčastejšie nachádza hlboký neošetrený kaz. Zub ošetrený rozsiahlou výplňou zasahujúcou do blízkosti drene alebo ponechaný koreň zuba, ktoré už na prvý pohľad napovedajú, čo je príčinou vzniknutého stavu. Príčinný zub zároveň nereaguje na chladovú skúšku a na poklop je výrazne bolestivý. Neodmysliteľnou súčasťou vyšetrenia je taktiež rtg snímka.

Ako sa zápal okostice lieči?

Samotné antibiotiká, lieky na tíšenie bolesti ani žiadne babské recepty zápal okostice nevyliečia. Liečba pozostáva z dvoch hlavných krokov – v prvom rade je potrebné vypustiť hnis, čo povedie takmer k okamžitej úľave od bolesti. V lokálnej anestézii lekár hnis vypustí, ranu vydezinfikuje a vyčistí. Príčinný zub sa buď vytrhne, alebo ak je to možné, ošetria sa na ňom koreňové kanáliky. Žiadna domáca liečba nebude v tomto prípade účinná a lekárska pomoc je nevyhnutná. 

Okrem hlbokého zubného kazu, či ponechaného koreňa, existujú aj iné možné príčiny vzniku zápalu okostice – spomenúť možno komplikáciu po trhaní zuba (tzv. suché lôžko), sťažené prerezávanie zubov múdrosti, či úrazy kostí. V každom prípade ide ale o stav, ktorý vyžaduje zásah lekára.

V neposlednom rade treba spomenúť aj to, že akýkoľvek okoločeľustný zápal je nebezpečný stav, ktorý treba riešiť a nezanedbať. Zápaly v okolí čeľustných kostí sa môžu tkanivami šíriť napríklad do oblasti lebky, hrudníka, oka alebo jazyka a spôsobiť tak ohrozenie života pacienta.

A ako sa tomuto nepríjemnému stavu vyhnúť? 

Najdôležitejším preventívnym krokom sú samozrejme preventívne prehliadky, ktorých súčasťou sú rontgenové snímky. Vďaka preventívnym prehliadkam pacient vie o stave svojho chrupu a v prípade prítomných kazov, ho lekár upozorní na potrebu ich ošetrenia. 

Ošetrenie kazu preto netreba nikdy odkladať. Včasným ošetrením kazu pacient predchádza komplikáciám spojeným s jeho zväčšením a postihnutím zubnej drene. Vyvaruje sa tak nielen bolesti, ale aj časovo a finančne náročným ošetreniam. 

Zhrnutie

Zápal okostice je bolestivý stav, ktorý vyžaduje zásah lekára. V dôsledku hromadenia hnisu pod väzivovým obalom kostí dochádza k jeho nadvihovaniu a trhaniu nervových vláken, čo je spojené so silnou bolesťou.

Domáca liečba je pri zápale okostice neúčinná, a aj zdanlivé zlepšenie akútnych ťažkostí neznamená, že sa zápal zahojil. V každom prípade je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a riešiť príčinu vzniku zápalu.

FAQ: Odpovede na najčastejšie otázky o zápale okostice.

1. Ako dlho trvá liečba zápalu okostice?

Po správnej diagnostike stavu, vypustení hnisu a odstránení príčiny (najčastejšie extrakcia zuba, či ponechaného koreňa alebo ošetrenie koreňových kanálikov) vedie prakticky k okamžitej úľave od bolesti. 

2. Aké sú rizikové faktory pre vznik zápalu okostice?

Zanedbaný stav chrupu je najdôležitejší faktor, ktorý sa podieľa na vzniku zápalu okostice. Nakoľko najčastejšou príčinou vzniku zápalu okostice sú neošetrený hlboký kaz, neošetrený koreňový kanálik mŕtveho zuba, či ponechaný koreň – ide o stavy, na ktoré každý zubný lekár pri preventívnej prehliadke pacienta upozorní a naplánuje liečbu. Nedodržanie stanoveného liečebného plánu vedie následne ku komplikáciám, ktoré liečbu pre pacienta sťažujú z časového aj finančného hľadiska. 

3. Je možné predísť zápalu okostice?

Zápalu okostice možno predísť pravidelnými preventívnymi prehliadkami, ošetrovaním zubných kazov vo fáze, kedy sa ešte nerozšírili do zubnej drene, a ošetrením koreňových kanálikov na zuboch, ktoré odumreli. V niektorých prípadoch je potrebné zub z dôvodu rozsiahlej deštrukcie vytrhnúť, aj to je však správny liečebný postup a možnosť, ako predísť bolestivým komplikáciám neskôr.

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling

Zistite ešte dnes ako vám Ortho Keep Smiling dokáže pomôcť

Konzultácia – ponúkame vám bezplatnú konzultáciu online formou alebo priamo u nás v ambulancií

Strojčeky na zuby – ponúkame vám 3 druhy strojčekov na zuby

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up