Ako sa starať o strojček na zuby?
Zubné strojčeky sú štandardným spôsobom, ako dosiahnuť krásny a harmonický úsmev. Vedeli ste však, že starostlivosť o zuby je v čase jeho nosenia potrebné dodržiavať na 110%?
Tak ako na zuboch, aj na zubných strojčekoch a všade v ich okolí sa ukladá zubný povlak. Zubný povlak je tenká vrstva, ktorá sa vytvára na povrchu zuba prakticky hneď po ich umytí. Spočiatku je povlak tvorený len zložkami obsiahnutými v sline, ukladajú sa doň baktérie, ktoré sú pre ústnu dutinu prospešné. Postupne sa pridávajú časti potravy a množia sa tam aj baktérie, ktoré až tak prospešné nie sú.
Čo všetko nám pri nedostatočnej starostlivosti hrozí?
Baktérie v zubnom povlaku spôsobujú dráždenie ďasien a vedú k ich zápalu. Zapálené ďasná krvácajú, a ak sa tento stav dlhodobo nerieši, zápal sa z ďasien rozširuje aj na hlbšie tkanivá. Práve kosť, ktorá drží zub pevne na svojom mieste sa začne pomaly rozpúšťať a ubúdať. Ide o dlhodobý proces, ktorý ale v konečnom dôsledku môže viesť ku kývaniu zubov a ich predčasnej strate.
Okrem toho sa v zubnom povlaku nachádzajú aj baktérie zodpovedné za vznik zubného kazu. Tieto baktérie rozkladajú zložky potravy a pritom produkujú organické kyseliny. Tie sú zodpovedné za rozpúšťanie skloviny a uvoľňovanie minerálov. Ide o začiatok procesu vzniku zubného kazu.
Čo nám môže hroziť? |
---|
zápal a krvácanie ďasien |
odhaľovanie zubných krčkov |
citlivosť zubov |
kriedovo biele škvrny na zuboch |
zubný kaz |
zhoršená estetika |
Výhody dodržiavania správnej hygieny
- zdravé, ružové ďasná bez zápalu a krvácania
- zdravé zuby, bez kazov a citlivosti
- harmonický úsmev
Sprievodca starostlivosťou o fixný strojček na zuby
Prečo je dôležité dodržiavať hygienu počas nosenia fixného strojčeka na zuby na 110%? Predstavte si, že podstupujete zdĺhavú a finančne nemalo náročnú liečbu zubným strojčekom. Po jeho sňatí očakávate krásny, biely úsmev. Pod nánosmi povlaku vás však čakajú na zuboch biele škvrny, ktoré vám budú kaziť dojem z inak nádherného výsledku.
Kovové zámky a drôt, ktoré sú nalepené na zuboch pri tomto type strojčeka, vo zvýšenej miere spôsobujú zachytávanie povlaku a zvyškov potravy.
V povlaku sa následne množia už spomínané baktérie, ktoré svojou činnosťou pôsobia nepriaznivo na zubnú sklovinu, spôsobujú jej odvápnenie a vznik zubného kazu. Spočiatku sa tieto odvápnenia javia ako biele kriedové škvrny na povrchu zubov, najčastejšie v okolí zámkov. Ak sa však dentálna hygiena nezlepší, biele kriedové škvrny sa postupne menia na hnedé a na zuboch začínajú vznikať defekty – zubné kazy.
Nosenie klasického zubného strojčeka vyžaduje 110% starostlivosť o chrup. Dôležitý je v tomto prípade aj výber správnych pomôcok
- pre pacientov s fixnými aparátmi boli vyvinuté špeciálne zubné kefky s drážkou medzi štetinkami, ktorá umožňuje lepšie priloženie kefky k povrchu zuba
- na čistenie zámkov môžete využiť jednozväzkové kefky s malou hlavičkou, ktorá šikovne vyčistí aj malé zárezy na zámkoch a ťažšie dostupné miesta, kde by sa mohol hromadiť povlak a baktérie
- netreba zabúdať na čistenie medzizubných priestorov pomocou medzizubnej kefky, čo významne prispieva k zdraviu vašich ďasien
Ako na čistenie?
- Či už použijete špeciálnu ortodontickú alebo obyčajnú kefku, priložte ju na zuby tak, aby štetinky smerovali smerom k ďasnu pod 45°uhlom. Vlákna zubnej kefky tak smerujú k žliabku, ktorý sa nachádza na rozhraní zub a ďasno a vyčistia tak miesto, kde sa hromadí najviac zubného povlaku.
- Po vyčistení zubov nasleduje čistenie fixného aparátu a ťažko dostupných miest pomocou malej jednozväzkovej kefky. Malými krúživými pohybmi prechádzajte po zámkoch a v ich tesnej blízkosti, čím dočistíte miesta, ktoré ste so zubnou kefkou vynechali.
- Nasleduje čistenie medzizubných priestorov pomocou medzizubnej kefky. Na jej veľkosti záleží – príliš malá medzizubná kefka nevyčistí medzizubný priestor dostatočne, naopak hrubá kefka môže spôsobiť poranenie ďasna. S výberom správnej veľkosti Vám pomôže Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička.
A kedy je potrebné si zuby s fixným aparátom čistiť? 2x denne nestačí. Kompletnú starostlivosť ako je popísaná vyššie, by mal pacient vykonať aspoň ráno a večer. Zubnú kefku by však mal použiť ideálne po každom jedle.
Doplnková starostlivosť o fixný strojček
Na trhu sú momentálne dostupné aj rôzne pasty a krémy, ktoré môžete využiť ako doplnok v čase nosenia fixného strojčeka, ale aj po ukončení liečby. Ide o gély s obsahom fluoridov, ktoré posilňujú sklovinu a robia ju odoslnejšou voči pôsobeniu kyselín – ide o preventívne opatrenie. Rovnako môžu tieto gély pôsobiť aj pri začínajúcich odvápneniach skloviny, kde zastavujú šírenie vznikajuceho kazu a ten následne nevyžaduje žiadnu liečbu.
Najčastejšie otázky týkajúce sa čistenia fixného strojčeka na zuby
Aké sú najčastejšie chyby pri čistení fixného strojčeka?
- Medzi najčastejšie chyby určite patrí nedostatočné čistenie miest tesne v okolí strojčeka, kde sa zubný povlak hromadí najviac. Rovnako mnoho pacientov zabúda na čistenie medzizubných priestorov. Upozornia nás na to biele škvrny na predných plôškach predných zubov a kazy v medzizubných priestoroch, ktoré lekár odhalí častokrát až po sňatí strojčeka a zhotovení malých rtg snímok.
Ako často by som mal/a navštevovať zubára?
- Kontroly u čeľustného ortopéda sú samostatná záležitosť. Tam lekár kontroluje priebeh liečby, posun zubov a zaoberá sa strojčekom samotným. Môže pacienta upozorniť na nedostatočnú hygienu. Primárne ale po kazoch nepátra. Od toho tu je Váš všeobecný zubný lekár. Deti majú nárok na dve preventívne prehliadky do roka, u dospelých je to jedna preventívka ročne.
Čo môžem jesť a piť pri nosení fixného strojčeka?
- Pri nosení fixného aparátu sa predovšetkým v prvé dni odporúča jesť mäkkšiu, kašovitejšiu stravu. Ťah spôsobený novonasadeným strojčekom môže byť nepríjemný a bolieť. Postupne sa tieto nepríjemné pocity vytrácajú a obmedzenie v potrave je už menšie. Odporúča sa však vyhýbať lepivým sladkostiam, tvrdým cukríkom a jedlám, ktoré by mohli pri väčšom zaťažení spôsobiť odpadnutie zámku zo zuba.
Čo robiť v prípade poškodenia fixného strojčeka?
- V prípade akéhokoľvek poškodenia strojčeka je potrebné kontaktovať svojho čeľustného ortopéda. Najčastejšie ide o odpadnutie zámky alebo uvoľnenie drôtu, ktoré vie lekár veľmi rýchlo napraviť.