Afty v ústach: Čo robiť, keď sa objavia » Ortho Keep Smiling
Bratislava Michalovce Birmingham

Afty v ústach: Čo robiť, keď sa objavia

Viete ako spoznáte afty v ústach? Afty sú malé vriedky, ktoré sa čas od času môžu objaviť v ústnej dutine.

Majú typický vzhľad – sú lokalizované na sliznici, v strede sú pokryté bielym povlakom a v ich okolí je prítomné výrazné začervenanie.

Ich veľkosť sa väčšinou pohybuje do 4 mm, no napriek tomu spôsobujú pálčivú bolesť a obmedzujú normálne fungovanie pacienta.

MDDr. Antónia Rošková
logo 07.marec 2024 · 2 min čítania

Príčinou vzniku afty je pravdepodobne nižšia odolnosť ústnej sliznice voči pôsobeniu rôznych faktorov. Presná príčina ich vzniku však nie je úplne známa. Predpokladá sa, že tvorbu áft do istej miery ovplyvňuje: 

  • dedičnosť 
  • mladší vek 
  • oslabená imunita
  • narušená hormonálna rovnováha 
  • stres 
  • nedostatočná ústna hygiena
  • trauma sliznice 

V mnohých prípadoch udávajú pacienti ako spúšťač vzniku afty práve poranenie sliznice. K poraneniu môže dôjsť pohryzením, ostrými kúskami jedla, predmetom, napr. kefkou pri umývaní zubov alebo ostrými časťami zubného strojčeka ako sú drôt alebo zámky.

Ako spoznám že ide o aftu?

Afta v ústach sa javí ako okrúhly vriedok na povrchu sliznice, ktorý je vo svojom strede krytý belavožltým povlakom a na okraji je prítomné začervenanie. Ten môže byť lokalizovaný na vnútornej strane pier, lícach, na spodine úst, alebo spodnej a bočnej strane jazyka. Tieto aftózne lézie sú vo väčšine prípadov malé (aphtosis minor), dosahujú 3-4 mm, no napriek tomu sú výrazné bolestivé a obmedzujú pacienta pri funkcii.

Bolesť sa zhoršuje pri rozprávaní, kedy sa afta trie o okolité tkanivá, či jedení, keď sa dostane do kontaktu s jedlom. Afta sa môže nachádzať v ústach jedna, nie je však výnimkou ak ich nájdeme naraz aj viac. Malé afty sa zvyknú hojiť bez jazvy, spontánne v priebehu niekoľkých dní aj bez špecifickej liečby. 

Asi v 10% prípadoch môžeme pozorovať veľké afty (aphtosis major). Ide o závažnejšiu formu aftóznej stomatitídy, kedy pozorujeme u pacienta defekty až o veľkosť 1 cm. Lokalizácia veľkých áft sa nelíši od bežných áft, hĺbka vredu je však väčšia, bolesť je výraznejšia a hojenie pomalšie a komplikovanejšie. Bez liečby môže hojenie pretrvávať aj niekoľko týždňov a výsledkom je biela plošná  jazva. 

Prevencia a liečba aftoznej stomatitidy

Prevencia vzniku afty zahŕňa starostlivosť o ústnu hygienu, pravidelné používanie zubnej kefky, medzizubných pomôcok a vyhýbanie sa potravinám, ktoré môžu dráždiť ústnu sliznicu, ako sú kyslé potraviny, pikatné a horúce jedlá, či alkohol. Dodržiavanie zdravej stravy bohatej na vitamíny (predovšetkým B a C) a minerály môže pomôcť posilniť imunitný systém a znížiť riziko vzniku afty.

Liečba afty sa zameriava na zmiernenie bolesti a podporu hojenia. Lokálne aplikované gély alebo masti s ukľudňujúcim účinkom, prípadne s obsahom lokálnych anestetík môžu pomôcť zmierniť bolesť a podporiť hojenie. Poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom pri výbere toho správneho prípravku. 

V prípade opakujúcich sa alebo veľmi bolestivých áft by ste mali vyhľadať lekára, nakoľko aj to môže byť príznakom systematických ochorení alebo iných zdravotných problémov. Lekár môže predpísať špecifickú liečbu a vyšetriť možné príčiny opakujúcich sa áft.

Ortodoncia a čeľustná ortopédia Ortho Keep Smiling
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie

Ak nie, neváhajte kontaktovať ambulancie Ortho Keep Smiling.

Napíšte nám
Túžite po rovných zuboch? arrow up