Čo robiť po vytrhnutí zuba
Extrakcia zuba je chirurgický zákrok, počas ktorého sa zub vytiahne zo zubného lôžka. Robí sa tak vtedy, ak deštrukcia zuba spôsobená kazom alebo úrazom neumožňuje jeho záchranu, alebo si pacient zub zachrániť neželá.
Ide o bežný zákrok v zubných ambulanciách, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po extrakcii vzniká tzv. poextrakčná rana, ktorej hojenie trvá približne 6 týždňov. Definitívne zahojenie však pozorujeme na röntgene až po 6 mesiacoch. Predovšetkým v prvé dni po extrakcii je dôležité dodržiavať zásady, ktoré jej hojenie urýchlia.
Príprava na vytrhnutie zuba
Aj napriek tomu, že vytrhnutie zuba býva jednoduchý zákrok, existujú určité situácie, ktoré ho môžu komplikovať. Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby lekár poznal zdravotnú anamnézu pacienta a opýtal sa ho na ochorenia, alergie a užívané lieky.
K rizikovým pacientom patria:
- pacienti s neliečenou cukrovkou
- pacienti s vysokým krvným tlakom a so srdcovou vadou
- pacienti užívajúci lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi a lieky ovplyvňujúce metabolizmus kostí
- pacienti s autoimunitným ochorením
- pacienti v biologickej liečbe
U týchto pacientov si extrakcia vyžaduje osobitný prístup, niekedy je potrebné užívanie antibiotík alebo zmena v rozvrhu užívaných liekov. V ostatných prípadoch sa pred vytrhnutím zuba nevyžaduje žiadna špeciálna príprava. Pacient by mal prísť na zákrok najedený, nakoľko po extrakcii nebude môcť pár hodín jesť.
Proces vytrhnutia zuba
Samotný proces vytrhnutia zuba pozostáva z podania lokálnej anestézie. Jej podanie je bezbolestné, aj keď niekedy trochu nepríjemné. Zabezpečí však to, že pacient nebude počas trhania cítiť žiadnu bolesť.
Po znecitlivení potrebnej oblasti nasleduje uvoľnenie zuba z lôžka. Na uvoľnenie zuba sa používajú tzv. páky, ktorými sa zub začne páčiť. Pacient necíti žiadnu bolesť, čo ale môže cítiť je tlak. V momente, kedy sa zub kýve, lekár vezme do rúk kliešte a zub do nich uchopí a z lôžka ho vytiahne.
Po extrakcii je niekedy potrebné lôžko vyčistiť špeciálnou lyžičkou alebo vypláchnuť dezinfekčným roztokom. Nasleduje už len záhryz do tampónu a poučenie pacienta. Dĺžka zákroku sa líši od náročnosti extrakcie – ovplyvňuje to počet koreňov a ich postavenie, uloženie zuba aj spolupráca pacienta. Priemerne sa však dĺžka zákroku hýbe medzi 15 až 45 min.
Čo robiť po vytrhnutí zuba
- Tampón držať v záhryze aspoň 15 minút
To zabezpečí stlačenie okrajov rany, stiahnutie poškodených ciev a zastavenie krvácania.
- Prvý deň nevyplachovať!
Po extrakcii sa rana zaleje krvou a vytvorí sa v nej krvná zrazenina. Práve tá je kľúčová pre správne a rýchle zahojenie rany. V prvý deň extrakcie nekloktať, nevyplachovať ústa vodou ani inými roztokmi, ranu nevyciciavať a nedotýkať sa jej jazykom ani inými predmetmi.
- Tíšenie bolesti
Po odznení účinku anestézie sa môžu dostaviť nepríjemné pocity, bolesť a opuch. V takom prípade je vhodné siahnuť po analgetikách. Najčastejšie sú to lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. S opuchom môžu pomôcť aj studené obklady. Ľadový obklad sa odporúča prikladať len v prvý deň extrakcie, v ďalšie dni už prikladanie obkladu spomaľuje hojenie.
- Nevyhýbať sa čisteniu zubov
Čisteniu zubov sa preto nevyhýbajte, buďte však veľmi opatrný v okolí rany. Používajte kefku s mäkkými štetinkami, aby ste si ranu nerozdráždili. V prvý deň extrakcie je potrebné ústa nevyplachovať, vodu len nechajte voľne vytiecť z úst.
Nasledujúce dni, kedy už zrazeninu kryje ochranný kryt, môžete siahnuť po dezinfekčných ústnych vodách bez obsahu alkoholu alebo môžete na vyplachovanie použiť odvary z byliniek, napr. z repíka.
A čo nerobiť?
Vyhýbať by ste sa mali fajčeniu, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje hojenie rán. Rovnako je nevhodný alkohol, ktorý pôsobí dráždivo na sliznice v ústach a ranu by mohol zbytočne dráždiť. Vyhnite sa tiež príliš horúcim, alebo naopak príliš studeným nápojom. Odporúča sa piť vlažnú vodu a jesť kašovité jedlá, a to hlavne prvé dni po extrakcii.
Možné komplikácie hojenia
Extrakcia je v mnohých prípadoch jednoduchý zákrok, ktorý sa hojí bez problémov. Sú však situácie, kedy sa môže hojenie predĺžiť, rana infikovať a zapáliť. Medzi príznaky infekcie patrí stupňujúca sa bolesť aj na tretí deň po extrakcii, zhoršujúci sa opuch, prítomnosť hnisu a vo vážnejších prípadoch aj celkové príznaky ako zvýšená teplota a slabosť.
Ak sa objavia tieto príznaky, je potrebné kontaktovať ošetrujúceho lekára. Ten vás vyšetrí a v prípade potreby nasadí antibiotiká. Tie pomôžu zvládnuť sekundárnu infekciu a urýchlia hojenie rany.
Častá komplikácia extrakcie zuba – suché lôžko
Ľudia sa s ňou stretávajú hlavne pri dolných tretích stoličkách (tzv. zuboch múdrosti). Suché lôžko je spôsobené tým, že sa v rane nevytvorila zrazenina, resp. došlo k jej vyplaveniu. Príčinou môže byť dlhá a komplikovaná extrakcia a nedodržanie pokynov ošetrujúceho lekára – vyplachovanie úst, nešetrná hygiena alebo fajčenie. Práve krvná zrazenina je kľúčová pre hojenie extrakčnej rany. Na jej povrchu sa vytvára ochranný kryt a do zrazeniny sa začínajú dostávať bunky, ktoré menia jej štruktúru, prerastajú ňou drobné cievky a začne sa vytvárať provizórna kosť. Suché lôžko sa prejavuje silnou a neustupujúcou bolesťou. Pri vyšetrení je rana prázdna a vyžaduje si zákrok lekára.
Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?
Nepríjemné pocity, bolesť a mierny opuch sú bežnými príznakmi po extrakcii. Väčšinou sú prítomné prvé dva až tri dni po extrakcii a potom sa začínajú zmierňovať. Sú však prípady, kedy je potrebné po extrakcii vyhľadať lekára. O ktoré situácie sa môže jednať?
- ak rana neprestáva krvácať
- ak opuch neustupuje po troch dňoch, ale naopak dochádza k jeho zhoršeniu
- ak v okolí rany cítite ostrý predmet, môže ísť o úlomok zuba alebo kosti, ktoré budú nepriaznivo ovplyvňovať hojenie a je potrebné ich odstrániť
- ak sa objaví zvýšená teplota, ste malátny a cítite celkovú slabosť
Na záver by sme teda radi zhrnuli, že vytrhnutie zuba je zákrok, ktorý sa v zubných ambulanciách vykonáva na dennej báze. V mnohých prípadoch je trhanie jednoduché a rýchle, a hojí sa rovnako bezproblémovo a rýchlo. Je však veľmi dôležité, aby pacient dodržal pokyny ošetrujúceho lekára, nakoľko nedodržanie ktoréhokoľvek z nich môže byť príčinou predĺženého a komplikovaného hojenia.