Prečo zuby múdrosti spôsobujú bolesť a ako ju riešiť?
Zuby múdrosti, osmičky alebo odborne tretie moláre – sú v poradí tretie stoličky, ktoré spolu s ostatnými stoličkami slúžia na rozomieľanie potravy.
Zuby múdrosti sa začínajú prerezávať približne v 18. roku života, u niektorých pacientov sa však môžu objaviť v ústach podstatne neskôr. A potom je tu časť pacientov, u ktorých sa v ústach neukážu nikdy. Prečo sa tieto tretie stoličky nazývajú zubami múdrosti a prečo robia mnohým pacientom toľko starostí?
Prečo zuby múdrosti spôsobujú bolesť a aké spôsobujú komplikácie?
Tretie stoličky sa nazývajú zubami múdrosti práve preto, lebo sa prerezávajú až v dospelosti. Niekedy je ich prerezanie sa do úst bezbolestné a pacienti ani netušia, že ich majú. Častokrát sú však uložené nesprávne alebo nemajú pre svoje prerezanie sa dostatok miesta, a vtedy sa objavujú problémy.
Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré súvisia s prerezávaním zubov múdrosti patria:
- bolesť a zápal ďasna
- nesprávny sklon zuba, dráždenie a prikusávanie okolitej sliznice
- čiastočné prerezanie zuba, sťažená hygiena a vznik kazu
- tlak na susedný zub a jeho následné poškodenie
Príznaky spojené s bolesťou zuba múdrosti
Často prichádzajú pacienti do ambulancie zubného lekára s bolesťou, ktorú lokalizujú do miesta prerezávajúcej sa osmičky, a to predovšetkým dolnej. Väčšinou v tomto mieste vidíme časť zuba múdrosti, ktorý vykúka nad ďasno. Okolitá oblasť je bolestivá sama od seba a zhoršuje sa pri dotyku, ďasno a sliznica býva začervenaná a opuchnutá, a na podnet môže aj krvácať. Niekedy je zápal silnejší a v tejto oblasti je prítomný aj výtok hnisu. Pacient môže popisovať zhoršené otváranie úst a s tým súvisiace ťažkosti s jedením a prežúvaním potravy.
Tento problém vzniká väčšinou vtedy, ak prerezávajúci sa zub nemá dostatok miesta alebo je sklonený a uložený nesprávne. V takom prípade sa do úst zvyčajne prereže len časť zuba a jeho úplne prerezanie blokuje zub uložený pred ním.
Pri čiastočne prerezanom zube vzniká komunikácia medzi priestorom ústnej dutiny a tzv. folikulom, v ktorom je zub uložený. Sliny z úst sa tak spolu s baktériami dostávajú do tohto priestoru, ktorý je pre pacienta absolútne nečistiteľný. Výsledkom bakteriálneho dráždenia je zápal.
Možnosti liečby bolesti zuba múdrosti
Problémom so zubami múdrosti sa dá predchádzať – a to preventívnymi prehliadkami. Pri vstupnom vyšetrení alebo preventívnej prehliadke lekár zhotoví veľký panoramatický röntgen, na ktorom vidí, či sú v kosti prítomné zárodky zubov múdrosti a s odstupom času vie porovnávať ich vývoj, približný sklon a ne/dostatok priestoru na ich prerezanie. Ak lekár predpokladá, že zub by mohol byť v budúcnosti zdrojom bolesti, môže odporučiť jeho preventívne vytrhnutie.
Ak sa zub nevytiahne včas a ťažkosti sa predsa len objavia, je nevyhnutné navštíviť odborníka. Vo väčšine prípadov končí sťažené prerezávanie zubov múdrosti ich extrakciou, teda vytrhnutím. V niektorých prípadoch môže lekár skombinovať toto ošetrenie aj s podaním antibiotík, aby dostal pod kontrolu aj prítomný zápal.
Domáca liečba je len symptomatická, čo znamená, že slúži len na zmiernenie príznakov sťaženého prerezávania osmičiek.
- Od bolesti je možné užiť analgetiká, bolestivú oblasť chladiť studenými obkladmi a na dezinfekciu úst je možné použiť ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.
- Pomôcť môžu aj repíkové alebo šalviové výplachy. Vďaka svojmu dezinfekčnému účinku zmierňujú prítomný zápal a tým znižujú aj prítomnú bolesť.
Pamätajte však na to, že ak bolesť zmizne, neznamená to, že sa nemôže objaviť znova.
Prevencia problémov so zubami múdrosti
Ako sme ale spomínali, ťažkostiam so zubami múdrosti je možné predchádzať. Preto nezabudnite na pravidelné preventívne prehliadky. Vďaka preventívnej prehliadke, vyšetreniu a zhotoveným röntgenovým snímkam vie ošetrujúci lekár častokrát odhadnúť riziko sťaženého prerezávania tretích molárov. V takom prípade je možné extrakciu zuba múdrosti vykonať ešte predtým, ako zub bude robiť ťažkosti a vy sa tak vyhnete nepríjemnej bolesti, ktorú môže jedna osmička spôsobiť.
Zhrnutie
Aj napriek tomu, že tretie stoličky sa nazývajú zubami múdrosti, nie vždy sa samé umúdria. Ide o posledné zuby, ktoré sa nachádzajú v zubnom oblúku a keďže u mnohých pacientov nemajú dostatok miesta na svoje prerezanie, môžu ich prerezávanie spôsobiť bolesť a iné nepríjemné komplikácie. Riešenie je vo väčšine prípadov jednoduché a pozostáva z vytrhnutia tohto zuba. Vďaka preventívnym prehliadkam a röntgenovým snímkam, vie lekár už vopred odhaliť riziko sťaženého prerezávania a extrakciu zuba môže naplánovať ešte predtým, ako vám spôsobí komplikácie.